V Itálii vyhrály volby tak jako v Česku strany protestu, ale tak jako v Česku mají problém s vyjednáním společného vládnutí. Vítězná strana, Hnutí pěti hvězd (M5E), která před volbami slibovala vládnout sama, bez pokusů o jakákoliv spojenectví, po volbách pochopila, že takový slib je mimo realitu. Jenže pokus najít spojence zase narazil na fakt, že ona sama je obklopena nepřátelstvím a nedůvěrou. A tak zatímco v Česku se podařilo posunout vládní projekt na bázi levicové podpory, v Itálii jednání uvázla na mrtvém bodě.
Mladý šéf M5E Luigi Di Maio, jehož spíše levicově orientovaná formace dominovala na italském jihu, nejprve zkoušel vyjednávat s Matteem Salvinim, předsedou Ligy severu, protestní stranou s voličskou základnou především na průmyslovém severu země. Programový průnik by se tam našel, ale problém byl v tom, že Liga severu vstupovala do voleb v koalici s italským pravicovým matadorem Silviem Berlusconim. Ten je pro M5E nepřijatelný.
Právoplatně odsouzený Berlusconi sice osobně kandidovat nesměl, ale zachoval si obrovský nepřímý vliv a Liga severu se ho nechtěla vzdát. Di Mayo proto minulý týden ukončil jednání s Ligou a zkusil oslovit vládní, byť drtivě poražené sociální demokraty (Demokratickou stranu). Jenže tam je zase jiný stín minulosti, bývalý předseda Matteo Renzi. Loni odstoupil po porážce referenda o radikálních ústavních reformách, ale uchoval si schopnost přesvědčit stranu, že s M5E nelze v žádném případě do koalice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV