Zbyněk Fiala: Pravidla pro nahé v trní

07.11.2014 11:42 | Zprávy

Nejhorší obavy veřejnosti potvrdila mezinárodní konference o TTIP, která byla uspořádána Vysokou školou ekonomickou v Praze, pravděpodobně ke zcela opačnému cíli.

Zbyněk Fiala: Pravidla pro nahé v trní
Foto: red
Popisek: VŠE

Řečníci sice zdůrazňovali, že dohoda má otevřít trhy v USA, zvýšit naše příjmy a nabídnout příležitosti malým a středním podnikům, ale pak popisovali podmínky, které umožní, aby evropské trhy obsadily největší americké firmy, které budou diktovat pravidla. Veřejnost bude mít právo jen přihlížet, cizím slovem monitorovat. Malé a střední podniky získají práva nahých v trní.

Vysoká škola ekonomická, konkrétně Fakulta mezinárodních vztahů, připravila reprezentativní mezinárodní konferenci o chystané Transatlantické smlouvě o obchodním a investičním partnerství. Dala se sledovat živě na iVysílání ČT. Brzy však ukázala své slabiny. Přivedla všechny relevantní představitele včetně hlavního vyjednavače Evropské komise Ignacia García Bercera – ale každý dostal jen deset minut.

„Budu se věnovat třem věcem z deseti, které považuji za důležité,“ řekl Bercero s odkazem na časové omezení. Nabídla se mu tak dobrá příležitost, jak se vyhnout podstatnému. Podobně vyznělo také vystoupení vedoucí zástupkyně amerického ministerstva zahraničního obchodu (Senior Trade Representative) z Mise USA při EU Eleny Bryan nebo českých vládních úředníků.

Přestože intenzívní jednání probíhají už přes dva roky, nevíme o něm nic. Známe jen vstupní pozici evropské strany, která byla zveřejněna až po velkém tlaku nevládních organizací. Nevíme, nakolik se tuto vstupní pozici daří udržet. Jak Bercero v Praze znovu potvrdil, jednání jsou a zůstanou neveřejná. Slíbil jen „zveřejňování toho, k čemu jsme dospěli a čeho chce Komise dosáhnout“. Situaci vystihla poznámka z publika od ekonoma Jiřího Štega, pomocníka europoslance za ČSSD Jana Kellera: „Připomíná to výlov lochnesky.“

Nepřímým zdrojem informací může být nedávný únik prostřednictvím Wikileaks. Poskytl návrh obdobné smlouvy vyjednávané mezi USA a skupinou zemí Pacifiku (smlouva TTP). Uvedená 12 členná skupina zahrnuje Japonsko, Austrálii, Vietnam, dokonce i Mexiko, ale nikoliv Čínu. Wikileaks se pochopitelně soustřeďují hlavně na pasáže o cenzuře internetu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…