Zbyněk Fiala: Přihrávka uhlobaronům?

10.09.2015 12:26 | Zprávy

V souboji o uhelné limity nejde o energii. Studie ministra Mládka ukazuje, že za čtvrtstoletí bude při plném zachování limitů stále dost uhlí, informuje Hnutí Duha.

Zbyněk Fiala: Přihrávka uhlobaronům?
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

ČR bude v roce 2040 potřebovat 150 petajoulů energie z hnědého uhlí, ale severočeské velkolomy Vršany, Jiří a Doly Nástup Tušimice budou i při zachování limitů produkovat hnědé uhlí poskytující 164 petajoulů. Ukázala to studie ministerstva průmyslu, která je podkladem pro rozhodování vlády o otázce těžebních limitů. Na existenci studie upozornila zpráva Hnutí Duha. Číslo o očekávané spotřebě pochází z vládou schválené státní energetické koncepce.

Z toho je zřejmé, že uhlí ležící za limity na velkolomech Československé armáda a Bílina nebude až do roku 2040 potřeba, píše Duha. Konstatuje, že na těchto ostatních velkolomech bude i v předpolí limitů uhlí většinou víc, než bude dle energetické koncepce potřeba.

Jak Duha dále uvádí, po roce 2040 ovšem nastane úbytek dostupného uhlí, neboť končí zmiňované velkolomy Jiří (Sokolovská uhelná pánev) a Doly Nástup Tušimice (Mostecká uhelná pánev, součást firmy Severočeské uhelné doly, a.s.). Velkolom Bílina (také součást firmy Severočeské uhelné doly, a.s.) vyčerpá uhlí před limity někdy v roce 2038.

Schválená Státní energetická koncepce však „vidí“ pouze do roku 2040. Jasně tedy ukazuje, že uhlí za limity na velkolomu ČSA potřeba není. A neprokazuje ani potřebnost prolomení limitů na velkolomu Bílina. Ekonomické studie, které si dalo zpracovat samotné ministerstvo průmyslu, naopak spočetly, že prolomení limitů způsobí státnímu rozpočtu ztrátu, neboť celospolečenské škody z pálení uhlí převýší příjmy čtyřnásobně.

Doporučení Hnutí Duha

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…