Zbyněk Fiala: Přijde další krize?

17.08.2014 13:39 | Zprávy

Statistiky z druhého čtvrtletí působí dojmem, že lépe už bylo. Německá ekonomika je v nepatrném poklesu, Evropa jako celek je na nule. Česko také stagnuje, nenavázalo na růst z předchozího čtvrtletí - ale ten byl do značné míry našlehán reakcí na loňskou devalvaci koruny a daňové změny z přelomu roku. To doznělo.

Zbyněk Fiala: Přijde další krize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Předpovědi zrychlování růstu, které jsem zahrnul do svého předchozího komentáře, se nenaplnily. Možná je to dobrá příležitost k novému zamyšlení nad sankcemi, které mají potrestat Rusko tím, že evropské firmy ztratí kupce. Češi mají patřit k těm, kdo bude potrestán nejvíc.

Česká republika konečně drží krok s eurozónou. Do kolonky se čtvrtletním přírůstkem HDP si píše stejnou nulu, jako je průměr 18 zemí se společnou měnou. Španělsko to lehce táhlo nahoru (+0,6 % HDP), Němci zase dolů (-0,2 % HDP). Neznamená to, že Němci se mají hůř než Španělé (s nezaměstnaností 24,5 %, blízko historického maxima). Němci možná ani žádný růst nepotřebují, když mají historicky nejnižší nezaměstnanost (5,1 %). Pokles německé ekonomiky bude víc vadit těm, kdo se neobejdou bez přírůstků německé poptávky. Například České republice. Ta je v dvojím sevření - Němci víc nakupovat nemohou a Rusům to prodat nechceme. Snad abychom si to nabouchali do kecek.

Přibývá ekonomů, kteří tvrdí, že růstu netřeba, důležitá je udržitelnost a odolnost ekonomiky vůči šokům (resilience). Ostatně nekonečný růst je nesmysl, protože zdroje planety Země nejsou nekonečné. Snadno si lze představit, že statistické výkazy s hospodářským poklesem hlásí, že lidé se mají líp, protože větší pozornost se začala věnovat skutečným potřebám místních lidí. Přestalo se vše podřizovat přírůstkům na kontech zahraničních akcionářů.

Podbízení zahraničním investorům se obyčejně zdůvodňuje faktem, že peníze jsou dnes nesmírně přelétavé a ve zlomku sekundy vyhledají lepší výnos na opačném konci světa. Když jim do puntíku nevyhovíme, uletí. Většinu toho, s čím podniky v ČR obchodují, umí bezpočet dalších výrobců ve světě, a tak snadno přijdeme o chleba, když to nabídne někdo jiný rychleji a levněji. Z toho je ale zřejmé, že být malou otevřenou exportně orientovanou ekonomikou není to nejlepší, co si lze v této době vybrat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…