Za měsíc pravděpodobně dojde k prvnímu zvýšení amerických úrokových sazeb skoro po celé dekádě, varuje redakční stanovisko agentury Bloomberg. Co se stane?
Zvýšení sazeb Fed normálně funguje jako příliv v moři, chvíli se zvedá hladina pro všechny lodě, velké i malé, ale po čase může jít zas dolů. Teď tomu bude jinak. Podle dosavadních signálů, po letech, kdy Fed držel své základní sazby na nule, začne sazby jenom zvyšovat.
V minulosti běžně tyto sazby vystoupaly nad tři procenta, podle očekávané inflace. Někdy se zvedaly jen po čtvrt procentu (v jazyce trhu po 25 základních bodech), jindy prožil skok třeba o půldruhého procenta (o 150 základních bodů). Hladina bude tedy stoupat dlouho a možná prudce. To už není příliv a odliv, ale potopa světa s poptávkou po Noemových archách. Peníze mizející z účtů budou připomínat tsunami. Loňský výbuch obav, že už je to tady, okamžitě snížil ceny desetiletých dluhopisů USA o 0,37 procenta, což při obrovských objemech obchodů způsobilo souhrnnou ztrátu 68 miliard dolarů za den.
Ne za všechno mohou lidé. Agentura Bloomberg připomíná vliv algoritmického obchodování, kdy počítače se rozhodují samy v tempu, které lidé prostě nemohou sledovat. Možná by se mělo častěji sáhnout po nějaké brzdě, protože stroje nemohou rozhodovat rozumně, když i lidé jsou zcela bezradní.
Hrůzu způsobuje trh s dluhopisy
Obchodníci si teď lámou hlavu, kdy to začne (převažuje očekávání, že za měsíc), kam to míří (to se neví) a jak rychle to půjde (rychle snad ne, ale v téhle ruské ruletě nikdo nechce sáhnout vedle).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV