Zbyněk Fiala: Šidí, šidí, šidí

18.08.2015 20:32 | Zprávy

Na obzoru se zvedá další finanční tsunami v podobě zvyšování amerických úrokových sazeb. Co udělá jedno procento se 156 biliony dolarů světových finančních aktiv (2014), to ať si každý spočítá sám. Jenže z vln se vynořuje ještě větší riziko – tyhle trhy strašně šidí.

Zbyněk Fiala: Šidí, šidí, šidí
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Za měsíc pravděpodobně dojde k prvnímu zvýšení amerických úrokových sazeb skoro po celé dekádě, varuje redakční stanovisko agentury Bloomberg. Co se stane?

Zvýšení sazeb Fed normálně funguje jako příliv v moři, chvíli se zvedá hladina pro všechny lodě, velké i malé, ale po čase může jít zas dolů. Teď tomu bude jinak. Podle dosavadních signálů, po letech, kdy Fed držel své základní sazby na nule, začne sazby jenom zvyšovat.

V minulosti běžně tyto sazby vystoupaly nad tři procenta, podle očekávané inflace. Někdy se zvedaly jen po čtvrt procentu (v jazyce trhu po 25 základních bodech), jindy prožil skok třeba o půldruhého procenta (o 150 základních bodů). Hladina bude tedy stoupat dlouho a možná prudce. To už není příliv a odliv, ale potopa světa s poptávkou po Noemových archách. Peníze mizející z účtů budou připomínat tsunami. Loňský výbuch obav, že už je to tady, okamžitě snížil ceny desetiletých dluhopisů USA o 0,37 procenta, což při obrovských objemech obchodů způsobilo souhrnnou ztrátu 68 miliard dolarů za den.

Ne za všechno mohou lidé. Agentura Bloomberg připomíná vliv algoritmického obchodování, kdy počítače se rozhodují samy v tempu, které lidé prostě nemohou sledovat. Možná by se mělo častěji sáhnout po nějaké brzdě, protože stroje nemohou rozhodovat rozumně, když i lidé jsou zcela bezradní.

Hrůzu způsobuje trh s dluhopisy

Obchodníci si teď lámou hlavu, kdy to začne (převažuje očekávání, že za měsíc), kam to míří (to se neví) a jak rychle to půjde (rychle snad ne, ale v téhle ruské ruletě nikdo nechce sáhnout vedle).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…