Zbyněk Fiala: Válka a spekulace

15.03.2022 14:37 | Komentář

Ceny benzínu a nafty lze regulovat i nepřímo, kdyby se chtělo. Alternativní elektromobilita je zase ohrožována explozí cen niklu, která už položila i burzu.

Zbyněk Fiala: Válka a spekulace
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

České ceny benzínu jsou rekordní, ale cena evropské ropy Brent poklesla o čtvrtinu na 105 dolarů za barel při polovičním objemu obchodů ve srovnání s 8. březnem, kdy byla na čtrnáctiletém maximu 130 dolarů za barel. Americká West Texas šla v pondělí dokonce pod 100 dolarů za barel. Bude zajímavé, co to udělá s českými cenami pohonných hmot u čerpadel. Před týdnem byly české ceny benzínu na průměru a ceny nafty nad evropským průměrem, jak ukazuje zajímavá mapa na serveru e15.cz. České mzdy však zůstaly na třetině sousedního Německa. (ZDE)

Mzdám může vláda pomáhat prostřednictvím páky, kterou je zvyšování minimální mzdy. To se za ministryně Maláčové (ČSSD) dělo. Pokud jde o ceny pohonných hmot, surovina tvoří jen zlomek. Když odečteme zpracování a distribuci, jsou tu ještě daně. V současné ceně benzínu na úrovni 48 korun za litr platíme DPH 8,33 Kč a spotřební daň 12,84 Kč. V rukou státu je 44 procent koncové ceny. (ZDE)

A možná i víc. Hodně se mluví o nadměrné marži čerpadel. Působí dojmem kartelu, protože ceny i marže jsou všude víceméně stejné. K čerpadlům má nyní zamířit kontrola. Ale co a jak chce zkoumat? Kartelové dohody se dokazují těžce a zdlouha, to nám moc nepomůže. Ledaže by ten kartel začal být jasně vidět.

Rozumný se proto zdá být návrh, aby stát zasáhl především v distribuční síti EuroOil, která patří státnímu podniku ČEPRO. To má vedle produktovodů z rafinerií v Kralupech, Litvínově a Bratislavě také 199 čerpadel, nejvíc v zemi. Kdyby se tam udržovala běžná marže, začala by být okamžitě nápadná ta čerpadla konkurence, kde je marže nadsazená a zřejmě kartelová. Kontrolou by pak stačilo vyhrožovat, aby se ostatní vrátili ke standardu. Hodnota normální marže by se mohla podobat režimu věcně usměrňovaných cen, jaký známe u distribuce elektřiny, kde ji kontroluje ERÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…