Zdeněk Jemelík: Pavel Blažek posedmé

08.05.2014 8:47 | Zprávy

Moc korumpuje a kazí dobré mravy. Při vzpomínce na chování Jiřího Pospíšila k exministryni Daniele Kovářové a při čtení článku Pavla Blažka „100 válečných dnů ministryně Válkové“ z 5. května 2014 mě napadá, že ani bezmoc politikům neprospívá: zbaveni účasti na moci výkonné nudí se a nemohou-li měnit věci dle svých představ, aspoň špiní.

Zdeněk Jemelík: Pavel Blažek posedmé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

Znám Pavla Blažka jako vysoce inteligentního, mimořádně vzdělaného, energií překypujícího společenského muže. Právě proto nechápu, proč se snížil k tomu, aby plivl po paní ministryni Heleně Válkové výše zmíněným žlučovitým článkem, který nikomu a ničemu neprospěje, ale díky své pokleslosti ani napadené neuškodí.

Než se rozhodl psát o jejím „chaotickém výkonu plném nedůvodných sporů“, měl si vzpomenout na své začátky, na zmatené mediální vystupování, v kterém se projevoval jako neználek, a na nejistotu o svých záměrech, do které uvrhl zejména vedení státního zastupitelství, na nápad vyhlásit výběrové řízení na obsazení funkce vrchního státního zástupce v Praze, jež nebylo v jeho kompetenci, na pohrůžky trestním oznámením na bývalého Pospíšilova náměstka Filipa Melzera a jiné perly. Zjevnou neznalostí problematiky si tehdy přivodil kousavou nabídku Karla Schwarzenberga, že mu koupí zákoník.

Bylo to přirozené: měl sice určité politické zkušenosti (které paní profesorka nemá), ale neznal poměry v resortu a na funkci nebyl připraven. Až když se po počátečních zmatcích zorientoval, projevil se jako velmi zdatný ministr. 

Období  jeho „panování“ bylo bohaté na bouřlivé mimořádné události, jimž po překonání počátečních zmatků vesměs dokázal čelit na výbornou. Nakonec obhájil jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Přes nechuť Petra Nečase protlačil vládou nový, tolik potřebný zákon o státním zastupitelství. Na ministerstvu učinil významný krok k zprůhlednění agendy stížností pro porušení zákona tím, že zavedl jejich zveřejňování na internetových stránkách ministerstva. Jako ministr byl nesporně výraznou osobností a je dost důvodů na jeho působení vzpomínat v dobrém.

Ani začátky paní ministryně Válkové v úřadě pro ni nejsou jednoduché. Na to, aby si od začátku vedla jako zkušená rutinérka, by musela mít zcela nadpřirozené schopnosti a znalosti. Přišla na ministerstvo z úplně jiného prostředí a bez zkušeností z politické činnosti. A při vší střízlivosti pohledu lze říci, že ve srovnání se začátky Pavla Blažka nestihla různých přešlapů zdaleka tolik jako on. Ministerstvo pod jejím vedením pracuje téměř nehlučně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…