Česká republika se prohlašuje za právní stát. V něm ale platí presumpce neviny a orgány činné v trestním řízení zejména na počátcích vyšetřování mají s obviněnými zacházet co nejšetrněji, aby jejich pověst utrpěla co nejméně. Byl jsem svědkem stíhání řady obviněných a jejich vláčení po soudech a ostouzení v médiích. Mnozí nakonec dosáhli zprošťujícího rozsudku. Jejich utrpení, způsobené veřejným pronásledováním a jeho dopady na členy jejich rodin, ale nic nezhojilo.
V žádném případě nezpochybňuji důvodnost policejní akce, jen si nejsem jist, zda je skutečně tak významná, aby po několik dní zprávy o ní patřily k hlavnímu obsahu zpravodajství ČT. Nepovažuji za správné, že v nich až do 8. srpna byl hlavní a jedinou postavou právě chomutovský primátor se zdůrazněním jeho vztahu k hnutí ANO. Do jejich obsahu se dostaly i zprávy, jak s nehodným členem „zamete“ hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že se blíží krajské volby, jako celek to působí jako antireklama proti hnutí, zvlášť když jeho představitel je jedním ze tří obviněných, na které soud uvalil vazbu.
Na konto vystoupení představitelů ANO podotýkám, že nevíme nic o odezvě obv. Marka Hrabáče. Nepřekvapilo by mě, kdyby prostřednictvím obhájce nebo jinak vydal zprávu o resignaci na všechny funkce a o vystoupení z hnutí. Ale žádná taková informace se ke mně nedostala.
K českému folkloru patří součinnost policistů s kamarády mezi novináři, kteří tentokrát dostali příležitost natočit a šířit video z příchodu policie do primátorova bytu. Potěšilo mě, že policisté přišli bez beranidla. Ministr vnitra, jenž nese politickou odpovědnost za chování policie, by je měl pochválit.
Vliv medializace na volební preference hnutí ANO uvidíme určitě dříve, než výsledky trestního stíhání, které bude asi trvat několik let.
Pro úplnost dodávám, že některé mé výroky mají povahu ironie.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV