Zdeněk Jemelík: Prokurátoři jsou neomylní a věční

02.06.2014 9:19 | Zprávy

Jedním z výsledků Listopadu 1989 byl zánik zlopověstné prokuratury. Místo děs šířícího, monokraticky řízeného úřadu, paralelně podléhajícího řízení orgány KSČ, vzniklo státní zastupitelství s oslabeným postavením nejvyššího státního zástupce, v podstatě nezávislé na ministerstvu spravedlnosti.

Zdeněk Jemelík: Prokurátoři jsou neomylní a věční
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Tvrdilo se, že se zneužíváním prokuratury k politickým účelům je konec a vypukl obecný jásot nad provedením demokratizace tohoto úseku státní správy.

Jenže do nového úřadu přešla velká část bývalých prokurátorů, převážně dlouholetých členů KSČ, kteří si z dřívějšího působiště přinesli ustálené pracovní návyky, kontakty a vztahové vzorce. Některým nelze upřít solidní právnické znalosti, zkušenost a odpovídající výkonnost. V činnosti jiných pronikají na povrch všechny záporné vlivy jejich předlistopadové minulosti.

Stíny prokurátorské minulosti ozvláštnily například soudní řízení proti Martinu Bartákovi a Michalu Smržovi, jinak již dříve dostatečně komentované např. na webu spolku Šalamoun. Jejich viditelné účinky probudily znova můj zájem o tuto kauzu.

Zprošťující výsledek je jednoznačným neúspěchem žalobce, státního zástupce KSZ Ostrava Dušana Táborského, jednoho z bývalých prokurátorů a členů KSČ. Z hory předložených důkazů soud shledal jako použitelná pouze čtyři svědectví. Hora porodila myš. Okolnost, že Krajský soud v Ostravě se prohlásil za nepříslušný a věc se vrátila do Prahy, kde začala, svědčí ve prospěch počátečních námitek obhajoby proti provádění přípravného řízení ostravskými orgány. Potvrdilo se tak, že svědci, kteří museli jezdit k výslechům do Ostravy, byli zbytečně obtěžováni.

K velmi neobvyklým zvláštnostem procesu patří zpětvzetí žalobního argumentu v závěrečné řeči žalobce. V obžalobě totiž uvedl, že Martin Barták vyvíjel verbální nátlak na ředitele sekce vyzbrojování Ministerstva obrany ČR generála Jiřího Martínka, aby neprosazoval požadavek společnosti Tatra a.s., dodavatele nákladních vozidel pro českou armádu, na souhlas s překročením zadané maximální hmotnosti vozidel o 300 kg. Generál Martínek nic takového neřekl v přípravném řízení, ani jako svědek před soudem, kde dokonce uvedl, že s Martinem Bartákem o takové věci nikdy nemluvil. Žalobce tedy v zájmu co největšího poškození obžalovaného uvedl v obžalobě pustou lež. Bylo to tak jasné, že tuto skutečnost sám uznal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Barták , justice , Jemelík , Ištvan

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.