Zdeněk Jemelík: Šestý den procesu Nagyová-Babiš

27.09.2022 9:01 | Komentář

Již dříve jsem se pozastavil nad načasováním hlavního líčení v procesu Nagyová-Babiš. Řízení se týká skutku, který se stal v roce 2008. Když už marně uplynulo tolik času, asi by se nic nestalo, kdyby k zahájení došlo až po druhém kole senátních voleb.

Zdeněk Jemelík: Šestý den procesu Nagyová-Babiš
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Nicméně zdá se, že první týden procesu nepoškodil volební výsledky hnutí ANO. Ale problematičnost načasování se projevila při zahájení druhého týdne. Obž. Jana Nagyová se dostala do druhého kola senátních voleb. Kandiduje proti Miloši Vystrčilovi, předsedovi Senátu, který má před ní velký bodový náskok. Vyšachovat „Tajvance“ z jeho postavení by byl heroický výkon, který si zaslouží nejvyšší možné nasazení sil. Obž. Jana Nagyová a s ní i obž. Andrej Babiš mají tedy pádný důvod trávit co nejvíce času ve volebním obvodu a získávat příznivce. Místo toho v pondělí seděli v soudní síni. Oba mají právo požádat soud o souhlas s jednáním v jejich nepřítomnosti. Uplatnili je až na konci jednání.

Na vzniklé situaci se již nedá nic změnit. Jinak ale předseda senátu Šott vede řízení korektně. K účastníkům řízení se chová vlídně, ba dovede se i zasmát.

Při hlavním líčení padla dvě důležitá rozhodnutí: soud přibere znalce k posouzení zdravotního stavu a důvěryhodnosti svědka Andreje Babiše ml. a proti původnímu plánu se hlavní líčení rozšíří o další blok v prosinci, na němž již asi odezní závěrečné řeči.

Obsahově jednání sloužilo hlavně k objasnění okolností získání úvěru od banky HSBC pro společnost Farma Čapí hnízdo. Vypovídali svědci Koutný, Švancar a Kopřiva a svědkyně Karolina Samsová. Na doplnění četl předseda senátu výpověď jednoho svědka z přípravného řízení. Podstatná byla výpověď svědka Filipa Koutného, kterou Andrej Babiš sledoval s nevolí. Za její projevy jej napomenul předseda senátu.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14500 lidí

Ze shrnutí svědeckých výpovědí vyplývá, že projekt Farmy Čapí hnízdo se vyvíjel od výchozí představy venkovského letního sídla Andreje Babiše a jeho rodiny k dnešnímu multifunkčnímu středisku. Pro jeho financování společnost Farma Čapí hnízdo získala úvěr ve výši 450 milionů Kč, za jehož splacení ručil holding Agrofert. Udělení úvěru se vymykalo z obvyklé obchodní linie banky, která se zaměřovala výlučně na největší české podniky a společnost Farma Čapí hnízdo byla malou firmou. Vyhovění žadateli bylo patrně způsobeno zájmem HSBC o možnost obchodovat s holdingem Agrofert na dalších projektech. Ovšem bez ručení holdingem Agrofert by poskytnutí úvěru nebylo možné. Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková při jednání s pracovníky HSBC uvedla, že projekt je srdcovou záležitostí generálního ředitele Andreje Babiše.

Okrajově došlo také na téma získání dotace pro společnost Farma Čapí hnízdo. Vypovídala svědkyně, která prováděla dílčí úkony v přípravě rozhodnutí o dotaci. Projekt jí připadal normální. Nevěděla nic o vztahu mezi Andrejem Babišem a společností Farma Čapí hnízdo. Později se uplatnila při workshopech pro zájemce o dotace. Podle jejího vyjádření v dané době se velikost podniku posuzovala hlavně podle počtu zaměstnanců a za hraniční velikost pro přiznání dotace se považovalo 50 zaměstnanců.

K vystoupením svědků – bývalých zaměstnanců banky HSBC -se vyjádřila obž. Jana Nagyová, která uvedla, že v počátcích příprav projektu se domnívala, že výstavbu budou financovat akcionáři a zástavou za úvěr budou nemovitosti.

V závěru se vyjádřil také obž. Andrej Babiš. Omluvil se za vzrušenou reakci na výpověď svědka Filipa Koutného a vysvětlil, že mu činí potíž zvládnout emoce, když slyší nepravdu. Svědkovu výpověď zpochybnil. Mimo jiné uvedl, že Filip Koutný nepůsobil v úvěrovém oddělení a vypovídal převážně o svých představách.

Již vyšla „papírová“ verze mé knihy ŠKŮDCI V TALÁRU, dosud dostupné pouze v digitální podobě. Knihu jsem zasvětil památce dobrého člověka JUDr. Pavla Kučery. Předmluvu napsala Alena Vitásková. Její obsah je trestí zkušeností a poznatků, postupně získávaných téměř 20 let v půtkách s orgány činnými v trestním řízení, které nekorektním vedením řízení poškozují obviněné. Zvlášť zajímavé „škůdce“ uvádím s plnými jmény, jejich oběti až na výjimky pouze s iniciálami. Kniha je dostupná v knihkupectvích nebo přímo u vydavatele OLYMPIA na adrese sklad@iolympia.cz nebo info@iolympia.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Janeček: Nakonec odcházím s podmínkou

15:11 Jiří Janeček: Nakonec odcházím s podmínkou

Vážení přátelé, systém v ČR neodpouští rebelům, a hlavně lidem, co se nebojí systému. Postavil jsem …