Zdeněk Joukl: Neotravujte občany v krizi volbami alespoň do konce srpna

29.01.2021 21:40

Nepřejeme si žádný předčasný volební cirkus! Nejdříve se vyrovnejte s pandemií, pak teprve s volbami.

Zdeněk Joukl: Neotravujte občany v krizi volbami alespoň do konce srpna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

(Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, s karanténou, anebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili).

Nepřejeme si žádný předčasný volební cirkus! Nejdříve se vyrovnejte s pandemií, pak teprve s volbami. Při volbách se jako zkušení občané nebudeme řídit planými předvolebními sliby a načinčanými volebními programy, natož preferencemi a koaličními potenciály. Budeme volit podle toho, jak se kdo (která strana) choval v krizi (koronavirové pandemii). I na mé „světoznámé“ webové stránce je uvedeno “Nerozhodují řeči, ale činy“.

Jak poznáte charakter člověka? Nejlépe v nějaké krizi! Konkrétně? Jak poznáte děvče, co je zač? Jednoduše. Podíváte se na předpověď počasí na týden dopředu. Když budou hlásit trvalý déšť na Šumavě nebo v Jizerkách, tak si půjčíte auto a stan, a vyrazíte tam se svou dívkou. Jako jediní zaparkujete a postavíte stan v autokempu. No, a za týden ji dokonale poznáte. Ovšem také ona pozná vás.

Přeskočme trochu čas, a představme si, že je 1. 9. 2021. Volby do Poslanecké sněmovny (PS) na krku (8 a 9. října) a teď „Babo raď“ ! Držme se tedy toho, že internet je kamarád demokracie. Hladce na něm zjistíme, jak se volební strany chovaly v PS a jak hlasovaly o tématech, která nás zajímají, která jsou pro nás důležitá. Na internetové stránce PS najdeme také různé „projevy“ představitelů volebních stran. Podobně zjišťujeme vyjádření a hlasování v Senátu. U neparlamentních stran se musíme podívat na jejich FB nebo twitter.

Potom ještě zapneme svou paměť a vzpomeneme si na chování stran při koronavirové pandemii. Kdo nechce spoléhat na paměť, ten si může již od teď dělat poznámky. Je to sice pracné, ale zodpovědné. A my jsme přece zodpovědní voliči, kteří nevolí jen podle kravaty předsedy strany!

Dá se předpokládat, že média budou občany s volbami obtěžovat daleko dříve, než je datum 31. 8. 2021. Jak se proti tomu bránit? Například tím, že napíši na příslušné médium e-mail, kde uvedu, že si články nebo rozhovory k volbám nepřeji. Mohu médiím doporučit témata náhradní, jako například klimatické změny, nedostatek vody, udržení světového míru, jaderné odzbrojení, prosazování většího podílu obnovitelných zdrojů atd. atd. Nedají-li ani pak pokoj, tak toto médium budu prostě ignorovat. A jelikož sledovanost je pro média alfa až omega bytí, tak to bude pro ně sdělení docela důležité (vzhledem k reklamám).

I časově je zodpovědná volba výhodná. Je lépe věnovat několik hodin podkladům pro rozhodování, než pak čtyři roky nadávat na neschopné strany, které jsou u moci a které jsem omylem volil! Nejít k volbám, to už je potom jen nedemokratické zvěrstvo.

Přeji tedy dobrou volební ruku!

Zdeněk Joukl

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

19:48 Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

Tématu odcházení z kandidátky jsem se již v z týdnu věnoval. Jedná se o odstoupení starosty jedné z …