Zdeněk Joukl: O co jde nyní v té pandemii?

09.02.2021 12:51

Záhadou pro naši vládu je to, proč nejdou počty nakažených koronavirem dolů, ale stagnují. Je to tím, že asi 15 % občanů nedodržuje opatření vlády ohledně desinfekce, rozestupů a nošení roušek (respirátorů).

Zdeněk Joukl: O co jde nyní v té pandemii?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Je to tím, že občané při trasování nehlásí všechny své rizikové kontakty. Je to tím, že nedodržují karanténu. Navíc policie nezvládá, a ani nemá příliš velký zájem zvládat, „bojí“ se kontrolovat a pokutovat nedodržování opatření vlády proti šíření koronaviru. Blíží se totiž poslanecké volby, a tak nechce „zlobit“ občany. Na ulicích není policie prakticky vidět. Proč? Ministr vnitra, který by na toto měl být premiérem upozorněn, a případně by měl být v zájmu životů občanů vyměněn, řeší místo toho spolupráci ČSSD se Stranou zelených ve volbách. Přitom při první vlně se choval zodpovědně.

Jistý je ovšem také částečný vliv šířícího se anglického viru, který je nakažlivější a působí na zvýšení počtu nakažených.

Dlouhodobým problémem jsou pendleři, a jejich přenášení viru přes hranice. Proč ale musí část našich pendlerů jezdit pracovat ve zdravotnictví a v sociálních službách do Německa, když v našich nemocnicích a v sociálních službách pracovníci chybí?

Považuji za důvod šíření viru také to, že řidiči autobusů veřejné dopravy (bez kabinek) stále nemusí jezdit (a také často nejezdí) s nasazenou rouškou. Tím mohou nekontrolovaně (vzhledem k trasování) šířit vir mezi cestujícími. Že pokladní v obchodech nemají rukavičky, jako na jaře, je již jenom detail. Že na chodbách paneláku roušku nevidět, je také riskantní. A těchto „virových cest“ je více. Je nutné je hledat a snažit se je přehradit. Například také tím, že budou  respirátory (účinnější než roušky) povinné ve veřejné dopravě, v obchodech atd.

Absurdní v celé situaci je to, že ti, kteří schválně nedodržují opatření vlády, a tím ji nutí k nepopulárním opatřením, si pak na tato opatření ještě stěžují. A vláda je bere na zřetel.

Má životní zkušenost je taková, že apelovat, prosit, doporučovat, dokonce i důrazně doporučovat něco nepopulárního nezodpovědným lidem je naprosto zbytečné!

Asi tak, jako házet hrsti písku na přijíždějící tank.

Dělejte si opatření
stále pořád dokola,
stejně se nic moc nezmění,
když nebude kontrola!

Jedno další možné řešení stagnující situace je Výzva zastupitelům , aby pomohli nepočetné a špatně fungující policii při kontrolách dodržování epidemiologických opatření.

Zdeněk Joukl

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Průzkum CVVM potvrzuje trend

17:28 Jiří Paroubek: Průzkum CVVM potvrzuje trend

Ten trend je, že pravice včetně Pirátů, pokud jde o volební preference, stagnuje a hnutí ANO vede. V…