Zdeněk Koudelka: Náprava rozhodnutí o platech soudců

16.02.2015 7:31 | Zprávy

Vláda schválila dohodu o řešení platových nároků soudců a státních zástupců. Ve skutečnosti nejde o závaznou dohodu. Tu by musela uzavřít s každým jednotlivě. Navíc neřešila platové náležitosti právníků Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jejichž plat vychází z platu státních zástupců.

Zdeněk Koudelka: Náprava rozhodnutí o platech soudců
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Stát má právo nápravy vůči rozsudku Nejvyššího soudu z 29. 12. 2014, který v rozporu se zásadou, že rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení právního předpisu nemá zpětnou účinnost, ale platí do budoucna, přiznal soudkyni Okresního soudu Brno-venkov zpětně plat vycházející z trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, který sám Ústavní soud přiznal soudcům až od 1. 1. 2015. Možností je podání ústavní stížnosti Ústavnímu soudu. Právo ústavní stížnosti se váže na toho, jehož práva byla dotčena. Nemusí to být jen konkrétní osoba jednající za účastníka předchozího soudního řízení. Stát je jeden, ať již jej reprezentuje ministerstvo či okresní soud. To jsou jen organizační složky státu jako právnické osoby. Stát dosud v této věci zastupuje předseda okresního soudu, který sám podal žalobu na platové navýšení. Je finančně zainteresován na tom, aby stát neuspěl. Jde o střet zájmů. Proto neudiví, že předseda Okresního soudu Brno-venkov váhá s ústavní stížností. Směšně působí protikorupčníci Vraťte nám stát, Fond proti korupci či Transparency International. Kdyby v podobném střetu zájmů byl ministr nebo starosta, to by řvaly, když je to soudce, mlčí.

Ústředním správním úřadem pro oblast justice i správce její rozpočtové kapitoly je Ministerstvo spravedlnosti. Proto s přihlédnutím ke střetu zájmů předsedy Okresního soudu Brno-venkov, může podat ústavní stížnost za stát samo, jelikož ono bude muset řešit finanční důsledky věci. Práva státu jsou dotčena a má proto právo podat ústavní stížnost. Předseda Ústavního soudu zapochyboval, zda státu bude přiznáno právo ústavní stížnosti. Jestliže zasedá Ústavní soud, nikdo si nemůže být ničím jist. Když vnálezu o platech z 10. 7. 2014 (Pl.ÚS 28/13) Ústavní soud mimo jiné právo soudců na plat vycházející z trojnásobku průměrného platu odůvodnil tím, že soudci jsou vyšší středostavovská vrstva, vrátil se k marxistickému třídnímu pojetí práva, jelikož stav a sociální třída jedno jsou. Rasa, třída i stavovská vrstva jsou pojmy sociálními, ale v demokracii nemají být práva vyvozena z toho, že je někdo příslušníkem určité třídy či stavovské vrstvy.Je to nejodpudivější rozhodnutí Ústavního soudu za 25 let po pádu komunismu. Nic u našeho Ústavního soudu nepřekvapí. Ústavní soud však v soukromoprávních sporech, kam patří i pracovněprávní spor o plat, dosud právo ústavní stížnosti státu přiznával.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

14:30 Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

Protože sytý hladovému nevěří! A polistopadová generace nikdy nebyla hladová! Bohužel…