Zdeněk Koudelka: Útok na prezidenta a cesty do krajů

24.07.2017 12:52

Politolog Jan Outlý jako člen Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vyzval prezidenta, aby zvážil své návštěvy krajů. Podle něj by výdaje na tyto cesty měl Miloš Zeman zahrnout do limitů výdajů volební kampaně.

Zdeněk Koudelka: Útok na prezidenta a cesty do krajů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Outlý ukázal, na co jsou nové úřady. Jeho Úřad vznikl 1. 1. 2017, zatížil státní rozpočet dalšími výdaji na plat a činnost. Smysl daného úřadu však vidím jen v tom, že má sídlo v Brně. Jinak bude produkovat názory a rozhodnutí o regulaci volebních kampaní a hospodaření stran, které skončí před správními soudy. Posílí se tak negativní trend, kdy politické spory se místo u volebních uren rozhodují v soudních síních. Opět budou soudy řešit nové věci a posílí svou moc. Z hlediska efektivního fungování státu tento úřad nic nepřinese.

Outlý projevil politickou zaujatost vůči prezidentovi Miloši Zemanovi. Jinak totiž nelze vysvětlit jeho zacílení jen na osobu prezidenta. Po republice v době volební kampaně necestuje přece jen prezident, ale i premiér a ministři, předsedové parlamentních komor a další představitelé státu, kteří kandidují. Kdyby šlo Outlému o obecné řešení problému, tak musí otevřít i to, když premiér B. Sobotka pojede služebním autem na jižní Moravu a ministr zahraničí L. Zaorálek na severní Moravu, kde tito Pražáci kandidují, zda se to bude také počítat do limitů na kampaň.

Pokud by Outlý chtěl postupovat nezaujatě, měl stejný přístup použít vůči premiérovi jako vůči prezidentovi. Navíc jsou volby poslanců již v říjnu 2017, zatímco prezidentské budou až v lednu 2018. Tedy problém poslaneckých voleb je aktuálnější. Pokud se nebude započítávat cena cest členů vlády do jejich volebních krajů do hodnoty volební kampaně, není důvod tak postupovat u prezidenta.

(autor je advokát a rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

22:33 Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

Páteční glosy Miroslava Macka.