Zdeněk Lanz: Mír je dražší než válka?

03.01.2024 11:34 | Komentář

V polovině prosince roku 2023 se na serveru novinky.cz objevila úvaha s názvem Analýza: Co by pro Západ znamenala porážka Ukrajiny. Alex Švamberk v jejím úvodu píše: „Pokud by Rusko dostalo pod kontrolu celou Ukrajinu, nebo by se uzavřelo příměří na stávající linii, bylo by to pro Západ velmi drahé. Ruské jednotky i systémy protivzdušné obrany by se přiblížily Západu a Moskvu by bylo těžší odstrašit. Ve své analýze na to upozornil Institut pro studium války (ISW), když reagoval na spory ohledně další americké pomoci.“

Zdeněk Lanz: Mír je dražší než válka?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Institut pro studium války skutečně existuje. Ví o něm i Wikipedie. Podle ní je to americká nezisková organizace sídlící ve Washingtonu, která se zabývá výzkumem v oblasti válek a mezinárodních vztahů. Byl založen v roce 2007 historičkou Kimberly Kaganovou, která jej také vede, a je od počátku financován především americkými společnostmi z oblasti vojenského průmyslu (např. společnosti Raytheon Technologies a General Dynamics).

Nejjistější ale bude, když se podíváme přímo na oficiální stránky tohoto Institutu, co o problematice války na Ukrajině píše. Alex Švamberk se ve svém pojednání odkazuje na článek Vysoká cena za ztrátu Ukrajiny ze dne 14. 12. 2023 (ZDE). V jeho úvodním odstavci se mj. píše (automatický překlad – pozn. autora): „Spojené státy mají na ruské válce na Ukrajině mnohem větší zájem, než si většina lidí myslí. Ruské dobytí celé Ukrajiny není v žádném případě nemožné, pokud Spojené státy přeruší veškerou vojenskou pomoc a Evropa bude následovat. Takový výsledek by přivedl otlučenou, ale triumfující ruskou armádu až k hranicím NATO od Černého moře až po Severní ledový oceán…“

A dále pak několik vybraných tezí z této „unikátní“ analýzy:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.