Zdeněk Lanz: Zeptejte se občanů, zda chtějí válčit s Ruskem

29.11.2022 17:58 | Komentář

„Válka v Evropě se opět stala realitou a probíhá na samé hranici Severoatlantické aliance. Konflikty se opakují s železnou pravidelností, věčný mír je utopie...“

Zdeněk Lanz: Zeptejte se občanů, zda chtějí válčit s Ruskem
Foto: Repro Twitter
Popisek: Válka na Ukrajině

„... Nemusíme se tady přesvědčovat, že eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Vyloučit nelze ani ty nejvážnější scénáře. Nechci nic přivolávat, ale kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a aliancí, naší země se to dotkne okamžitě. Armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. Území České republiky, naše infrastruktura a naši spoluobčané budou cílem nepřátelského působení ve všech doménách… Musíme zpracovat vizi válčení České republiky.“ 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17558 lidí

I když jde jen o několik vybraných tezí z úvodního projevu náčelníka generálního štábu Karla Řehky velitelském shromáždění 22. listopadu, člověku z toho tuhne krev v žilách. 

Dnešním pamětníkům, kterým již zanikla branná povinnost, ale ještě si pamatují z výkonu základní vojenské služby k čemu byli vedeni, se to může jevit jako absurdní dějinné divadlo. Něco podobného už jednou slyšeli, jen obráceně. Možná si někteří ještě vzpomenou na oblíbený bonmot našich socialistických ženijních důstojníků, že „přechod Rýna cvičíme na Dunaji“.

Pro většinu našich občanů je jistě jednoznačně pozitivní, že jsme se po desetiletích nesvobody vymanili z područí sovětských, ale především našich soudruhů a stali se opět součástí „svobodného“ světa. Jen si někteří z nás v té euforii nevšimli, že jsme „hnali bolševiky na východ“ s takovou rasancí, že se k nám vrátili ze světové strany zcela opačné. Samozřejmě v jiných maskovacích barvách a s daleko sofistikovanějšími metodami oblbování lidí. Ale to, bohužel, mnohým lidem ještě nedošlo. Výsledky posledních parlamentních voleb jsou toho jasným důkazem.

Říká se, že všechno je jednou poprvé. A je to pravda. Ale v posledních více než dvou stech letech nikdy netáhl „Rus“ na západ jako první. Vždy to bylo obráceně. Nejdřív Napoleon a po více než sto letech Hitler. A oba s neslavnými výsledky. S tím rozdílem, že Rudá armáda hnala Němce až do Berlína a my jsem, shodou okolností, byli geopoliticky po ruce. A když už tady „Sověti“ byli, tak tady zůstali. Na základě dohod z Jaltské konference, někdy také nazývané „druhý Mnichov“, aktivity našich komunistů – stalinistů a neschopnosti tehdejších demokratických stran, ale i již nemocného prezidenta Beneše.

Ale vraťme se k velitelskému shromáždění z 22. listopadu tohoto roku. Po generálu Řehkovi mluvil ještě prezident republiky Zeman, předseda vlády Fiala a ministryně obrany Černochová (celý záznam zde). Kdo však čekal (jistě ne od vojáka, ten má „jen“ plnit politické zadání) od našich nejvyšších ústavních činitelů - prezidenta republiky či předsedy vlády - alespoň náznak, zda by nebylo lepší pokusit se vyjednat mír s kompromisy než válka s mnoha mrtvými a utrpením na obou stranách konfliktu, byl zklamán. Ale upřímně, já osobně jsem nic takového nečekal.

Již v dubnu roku 2021 jsem v závěru článku Ukrajina s NATO si hrají s ohněm ZDE napsal:

Česká republika by měla podporu NATO Ukrajině proti Rusku rozhodně odmítnout!

V článku Nedopusťme další světovou válku! Času není nazbyt ZDE z počátku letošního října jsem vyzval Vládu České republiky, aby se pokusila zprostředkovat mír či příměří. V jeho závěru jsem napsal: 

Pane předsedo vlády, paní ministryně, páni ministři.

Z výše uvedených důvodů se obracím právě na vás. Využijte předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a začněte okamžitě jednat o zprostředkování příměří.

A je jedno, zda se dohoda bude jmenovat např. Ankara 1. Hlavně, že bude!

Vyhrajte tu „soutěž" o mír či o příměří.

Máte k tomu jedinečnou příležitost. Nepropásněte ji!

Z projevů na úterním velitelském shromáždění bohužel vyplynulo, že se všechny podobné apely míjejí  účinkem. Při pomyšlení, že bychom se po mnoha desítkách let relativního klidu mohli dočkat vyplnění  staré a zároveň nepříjemná pravdy, že dějiny lidstva jsou dějinami válek, jíž tak pregnantně připomněl generál Řehka (Konflikty se opakují s železnou pravidelností, věčný mír je utopie), jsem dostal zoufalý nápad. Doporučit vládě, aby se zeptala lidí, jak to vidí oni.

Aby se zeptala lidí, zda jsou pro pokus o mír s mnoha kompromisy nebo pro účast na další eskalaci konfliktu na Ukrajině, který může přerůst v globální apokalypsu s nepředstavitelnými důsledky.

Aby se zeptala občanů České republiky, zda chtějí válčit s Ruskem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

21:37 Jiří Paroubek: Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

Je zajímavé, jak skvěle dokázala pravicová část českých politických elit vyřešit problém politické m…