Babák (VV): Je zcela nepřijatelné nevybírat či odpouštět daně a to nejen v době recese

05.09.2012 17:49 | Zprávy

Věci veřejné nepodpoří vládní návrh daňového balíčku. Jedním z hlavních důvodů je zvýšení přímé daňové zátěže občanů.

Babák (VV): Je zcela nepřijatelné nevybírat či odpouštět daně a to nejen v době recese
Foto: MB
Popisek: Michal Babák

V případě, že nebude tento daňový balíček schválen, je třeba si uvědomit, že začne platit již dříve schválený daňový zákon, který sjednocuje obě sazby na 17,5 %. Poslanci Věcí veřejných připravili pozměňovací návrh tisku 733 Novely zákona o DPH, kde navrhují zachování stávajících sazeb 14 % a 20%.

Nevidíme jediný pádný argument proč v takto ekonomicky vyhrocené době zvyšovat DPH, když Ministerstvo financí neplní závazky, které si stanovilo ve svých fiskálních plánech. Dokladem jsou nedávno zveřejněná data samotného ministerstva, která jasně ukazují, že stát do konce srpna 2012 vybral na DPH 177,5 miliardy korun, což je meziročně méně o 1, 3 %. Pro státní kasu to znamená v reálu mínus 2,4 miliardy korun. „Připomínám, že v závěru loňského roku Sněmovna odsouhlasila zvýšení spodní sazby DPH o 4 procentní body. Naprostou odtrženost a nesoudnost Ministerstva financí dokumentuje analýza Kalouskova úřadu, která nehledě na současnou realitu počítá s růstem příjmu veřejných peněz o 10 procent“ komentuje Michal Babák.

Jako skandální a zcela alarmující vnímáme fakt, že ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem nevybralo v od roku 2007 do roku 2011 půl bilionu korun. „S nadsázkou bych chtěl říci, že můžeme očekávat od Ministerstva financí další složenku ve výši 49 990,-korun na každého obyvatele, včetně seniorů a kojenců,“ glosuje Babák a dodává tvrdá fakta, že zhruba polovina této částky je nevybraným DPH.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.