Bárta: Koaliční salámová metoda deformuje důchodovou reformu

08.09.2012 22:18 | Zprávy
autor: vitbarta.cz

U řečnického pultíku ve Sněmovně jsem vysvětloval, jak vláda salámovou metodou bez promyšlené provázanosti jednotlivých kroků doslova przní důchodovou reformu, na níž ve finále doplatí nízko a středně příjmové skupiny obyvatel.

Bárta: Koaliční salámová metoda deformuje důchodovou reformu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
Důchodový systém je nutno jednoznačně reformovat, což koneckonců nepopírá ani levice, a to z toho důvodu, že Česká republika matematicky prostě nemá prostředky na to, aby financovala systém důchodů tak, jako v dřívější době. Smutné však je, že vláda Petra Nečase tak činí salámovou metodou.
 
Títmo se tak postupně ztrácí původní logika a celkový smysl toho, co původně bylo záměrem. Jedním z nejdůležitějších aspektů je absence mezigenerační solidarity, druhou pak mezitím snížená valorizace důchodů, kterou koalice včera prosadila a v neposlední řadě hraje negativní roli vývoj současné ekonomiky směrem ze stagnace do stavu ještě horšího. 
Chybí solidarita
 
Věci veřejé vytvořily na ministra Kalouska dostatečný tlak k tomu, aby poplatky za správu druhého pilíře srazil na minimum. Problém ovšem neleží ve výši poplatků, ale jinde. V momentě, kdy není zavedena mezigenerační solidarita a kdy krátíme valorizaci důchodů tak, že posíláme v některých kategoriích až 20 % českých důchodců pod hranici chudoby, není spravedlivé, že tuto jednu z forem spravedlnosti, tuto jednu z forem zásluhovosti upřednostňujeme před těmi ostatními.
 
Stále si kladu otázku, proč máme poslat v některých kategoriích až pětinu důchodců pod hranici chudoby? Proč máme rezignovat na to, že v Čechách se nevyplatí pracovat a mít děti, Proč trpět tím že, pravicová vláda posílá naopak jasný vzkaz občanům České republiky, aby děti neměli, Mezigenerační solidaritu měla ukotvenou v programu jak ODS, tak TOP 09, ale nyní na ni obě strany rezignovaly ve prospěch hrstky nejbohatších. Koalice tvrdí, že peníze na mezigenerační solidaritu a na vlastní valorizace důchodů nejsou, ale naopak na participaci v druhém pilíři peníze nachází. V tom je ta nespravedlnost, v tom je ta salámová metoda, zákeřnost, podvod a lež Miroslava Kalouska a Petra Nečase. Oni svou iniciativou jen zvýhodňují vysokopříjmové skupiny obyvatel nad ostatní. 
 
Rozevírání těchto nůžek je dle mého názoru nadále nepřijatelné, není fér, jde o jednoznačnou lež, za kterou by se tato vláda měla stydět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Zajistíme informace pro vietnamské podnikatele

7:17 Ministryně Schillerová: Zajistíme informace pro vietnamské podnikatele

Ministerstvo financí uzavřelo Memorandum o informační spolupráci s Česko-vietnamským vzdělávacím ins…