Bárta: Proč máme poslat 20 procent důchodců pod hranici chudoby?

07.09.2012 13:20

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. 9. 2012.

Bárta: Proč máme poslat 20 procent  důchodců pod hranici chudoby?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já když jsem tady hovořil včera, tak jsem mluvil především o zcela aktuálních okolnostech řekněme širšího dopadu všech oněch reformních zákonů a nyní s tou jednodenní pomlkou mi dovolte se naopak zcela jednoznačně zaměřit pouze k tomuto vlastnímu zákonu. (Hluk v sále je stále obrovský!) 
 
Je jednoznačné, že důchody bylo nutné reformovat, že Česká republika nemá na to, aby financovala systém důchodů tak jako v dřívější době. Smutné však je, že onou salámovou metodou. Onou salámovou metodou této koalice se postupně ztrácí původní logika a celkový smysl toho, co původně bylo záměrem. Jednou věcí je absence mezigenerační solidarity, druhou věcí je mezitím snížená valorizace důchodů, třetí věcí mezitím je vývoj současné ekonomiky směrem ze stagnace ještě do stavu horšího a samozřejmě je zapotřebí si uvědomit, že jednotlivá opatření bez vzájemné provázanosti vytvářejí i řadu dalších nespravedlností, které je zapotřebí vzít v úvahu. 
 
Za prvé. Druhý pilíř jednoznačně je výhodnější pro výšepříjmové skupiny obyvatel, nicméně i zásluhovost v důchodovém systému není věc, kterou máme opomíjet, ale při současném systému sociálního pojištění naopak zásluhovost musíme promítat do důchodového systému a musíme ji respektovat. Nicméně reálně onou salámovou metodou, kdy na některé zásluhovosti a na některé prvky spravedlnosti zapomínáme a jiné zavádíme, tak tím systém místo reformy naopak čím dál tím více deformujeme. 
 
A já nyní apeluji na to, abyste neschvalovali tuto normu. Ne proto, že samo o sobě by byla normou špatnou. Naopak, já jsem přesvědčen, že v žádném případě tato norma neobsahuje riziko mejdanu bankovních domů nad druhým pilířem. Myslím si, že jestli se loni ještě něco Věcem veřejným povedlo, tak to bylo to, že jsme vytvořili na pana ministra Kalouska dostatečný tlak k tomu, aby poplatky za správu druhého pilíře byly opravdu minimální a myslím, že poplatky ve druhém pilíři tak, jak jsou nastaveny, jsou velmi mravné. Já když mluvím s lidmi z bankovních domů, tak naopak říkají: "V zásadě jsou ty poplatky tak nízké, že se nám vyplatí druhý pilíř v zásadě jenom jako balíčkový dodatečný produkt v rámci větších balíčků našich produktů." Nicméně připomínám, že v momentu, kdy není zavedena mezigenerační solidarita, v momentu, kdy krátíme valorizaci důchodů tak, že posíláme v některých kategoriích až 20 % českých důchodců pod hranici chudoby, tak není fér, že tuto jednu z forem spravedlnosti, tuto jednu z forem zásluhovosti upřednostňujeme před těmi ostatními. 
 
Proč máme poslat v některých kategoriích až 20 % českých důchodců pod hranici chudoby? Proč máme rezignovat na to, že v Čechách se nevyplatí pracovat a mít děti, že stát, pravicová vláda posílá naopak jasný vzkaz občanům České republiky, aby děti neměli, že v tomto státě mít děti a pracovat se nevyplácí. Proč vysílá tato pravicová vláda tento vzkaz voličům s tím, že sami mezigenerační solidaritu měla jak ODS, tak TOP 09 ve svém programu a nyní na ni rezignuje. A proč říká, že peníze na mezigenerační solidaritu a na vlastní valorizace důchodů nejsou, ale na participaci na druhém pilíři ty peníze jsou. 
 
V tom je ta nespravedlnost, v tom je ta salámová metoda, zákeřnost, podvod a lež pana Kalouska a pana premiéra, v tom, že zvýhodňují konkrétní skupinu vůči jiným osobám, vůči jiným skupinám. A tady mám potřebu připomenout, že to není o nějakých příživnících a tady to není o ideologii levopravo. Tady porušením slibu nerealizace mezigenerační solidarity, která znovu opakuji byla v programu jak TOP 09, tak ODS, se především pro střední třídu iniciativních občanů jasně vzkazuje, že těm výšepříjmovým pravicová vláda pomáhá, střední třídě a nížepříjmovým skupinám bohužel nemůže dát to, na co mají nárok. A rozevírání těchto nůžek je dle mého názoru nepřijatelné, není fér, jde o jednoznačnou lež, za kterou by se tato vláda měla stydět a nepřipouštět tuto salámovou metodu a znevýhodňování konkrétních věcí konkrétním lidem. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslance Skokana.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PSP ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.