Bárta (VV): Chmurné vyhlídky českého exportu?

17.07.2012 5:20

DENÍK V.B., č. 53

Bárta (VV): Chmurné vyhlídky českého exportu?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta
reklama

Dobrý den,

dnes (v pondělí) zveřejnil Mezinárodní měnový fond novou predikci vývoje světového hospodářství. Predikce pro 2012 se snížila z 3,6% na 3,5% růst. MMF upozorňuje na riziko finanční nestability v eurozóně, na problémy USA, na nejistý vývoj v rozvojových ekonomikách. Oproti minulému výhledu z podzimu 2011 žádné velké změny. Problémy a rizika jsou podobná, snížení růstu o 0,1 % není nijak zásadní.

Co je ovšem velmi znepokojivé, je výrazný pokles odhadu růstu pro Německo. Predikce se mu zhoršila o téměř půl procentního bodu. Další vývoj je krajně nejistý. Náš největší obchodní partner, ke kterému vyvážíme téměř třetinu produkce, nejspíš ztrácí dech. To by mohla být velmi špatná zpráva pro české exportéry. Ti sice hlásí rekordní přebytky a jsou jedinou částí ekonomiky, která není v propadu, ale jak dlouho tomu tak ještě bude?

Pokud by došlo k oslabení exportu, můžeme se dočkat toho, že se česká ekonomika a s ní i státní rozpočet dostane do opravdu vážných problémů. Růst by totiž nemusel být na záporné nule, ale někde mnohem níž.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Bárta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: V naší zemi nebudeme podporovat novodobé otrokářství

22:13 Ministryně Maláčová: V naší zemi nebudeme podporovat novodobé otrokářství

Komentář na facebookovém profilu k praktikám zprostředkovatelských pracovních agentur.