Bárta: Vysokou cenu benzínu drží Kalousek

24.08.2012 14:48 | Zprávy
autor: vitbarta.cz

Cena ropy letí opět švihem nahoru. Nafta podražila na rekordních 37,04 Kč za litr, hlásá dnešní tisk.

Bárta: Vysokou cenu benzínu drží Kalousek
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta

Jsou to velmi negativní zprávy pro všechny. Pro občany, pro průmysl, pro dopravce, pro všechny, kdo jsou na tyto segmenty napojení. Vysoká cena pohonných hmot se přímo či nepřímo dotýká celé ekonomiky. Nárůst ceny je primárně způsoben situací na světových trzích.

Ovšem, pohonné hmoty jsou jedna z mála komodit, jejíž cenu může česká vláda docela výrazně ovlivnit. Benzín i nafta jsou zdaněny spotřební daní (benzín 12,84 Kč/litr, nafta 10,90 Kč/litr), kterou však lze velmi snadno změnit. V podstatě se změní jedno číslo v zákoně. Snížená spotřební daň by měla velké pozitivní přínosy pro celou ekonomiku.

Proti snížení daně je v České republice v podstatě jen jeden člověk, bohužel ten nejdůležitější, ministr financí Kalousek. Říká, že si snížení nemůžeme dovolit kvůli výpadu příjmů státního rozpočtu. K tomu by však podle názorů odborníků (např. studie VŠE) vůbec nedošlo. Poptávka např. po naftě je totiž velmi elastická. Hlavním odběratelem nafty jsou totiž mezinárodní dopravci. Ti jsou schopni velmi flexibilně přesouvat svoji poptávku dle aktuální ceny. Dopravci totiž jezdí po velmi dlouhých trasách přes několik států. Můžou si tak vybrat nejnižší cenu. Z toho by ČR jako tranzitní země mohla těžit. Ale netěží, ČR má jednu z nejvyšších cen v celé Evropě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

10:02 Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.