Bartoňová (ODS): Nejsme v politice na ozdobu ani kvůli kvótám

09.04.2012 21:20

Neustále slyšíme, že žen je v politice málo. Myslím, že to není tak úplně pravda. Žen je v politice přesně tolik, kolik jich tam pracovat opravdu chce.

Bartoňová (ODS): Nejsme v politice na ozdobu ani kvůli kvótám
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Poslankyně Parlamentu ČR
reklama

Některé strany chtějí menší počet političek řešit dokonce povinnými kvótami, ale já to za dobré řešení nepovažuji. Nejde totiž o to, že by ženy potřebovaly svých 30, 40 či 50 povinných procent na kandidátkách, aby se mohly politicky prosadit. Jde spíše o to, že politika – aspoň ta naše – není pro mnoho žen dost atraktivní. České žabomyší války na všech úrovních politického života jsou totiž přesně tím, co ženy nebaví a čím nechtějí ztrácet čas.

Naštěstí se stále více žen odhodlává to měnit. Vážím si jich, protože to rozhodně nemají jednoduché. Napadá mne k tomu citát Karla Čapka, který řekl: "Politika stran nebude nikdy politika žen; ženy těžko získáte řekněme pro ideu volného obchodu, ale získáte je pro ideu lacinějšího chleba." A možná právě v tom to je. Ženy musí v moderní společnosti zvládat často mnohem více rolí než muži – pracovní, partnerskou, mateřskou a k tomu i tu politickou nebo společenskou. A tudíž se nechtějí zabývat zbytečnostmi a řešit abstraktní problémy. Ženy musí být praktické, protože jinak by své životní role těžko mohly zvládat.

Výhodou žen totiž je, že umí vnímat více témat v souvislostech a komunikovat citlivěji než muži. A to i s politiky, s jejichž názory hluboce nesouhlasí, což řada mužů zvládá podstatně hůř. Jiný pohled na ženy má třeba Václav Klaus: "Ženy jsou odolnější. Já jsem stoprocentně přesvědčen, že když půjde muž po zapadlé poušti se ženou, i když nominálně by ji ve všech sportovních disciplínách porazil, tak dřív zahyne on, než ta žena. To myslím smrtelně vážně." Snad právě proto se ve světové politice objevila řada političek, které se do historie nesmazatelně zapsaly a zvládly víc, než jejich mužští kolegové. Namátkou "železná babička svého lidu" – izraelská premiérka Golda Meirová, první dáma současné světové politiky Angela Merkelová, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či její předchůdkyně Condoleezza Riceová a Madeleine Albrightová.

Emoce, ať už negativní či pozitivní, vždy dokázala u voličů, politických partnerů i oponentů vzbudit také "železná lady" Margaret Thatcherová. Mimochodem, na film o baronce Thatcherové v podání Meryl Streepové už se moc těším. Je mi blízký britský smysl pro humor a při některých dlouhých jednáních nejen na ministerstvu jsem si vzpomněla na její slova: "Chcete­li v politice, aby bylo něco řečeno, uložte to muži. Chcete­li, aby bylo něco uděláno, uložte to ženě."

ODS dává šanci všem. Jsem moc hrdá na to, že si mne mí kolegové vybrali do čela krajské kandidátky. Mám kolem sebe skvělé kolegy – dámy i pány – a věřím, že se nám společně podaří voliče přesvědčit, že politika je o schopnostech, vzdělání a také komunikačním talentu, nikoli o kvótách na cokoli. Věřím, že budu tou, která lidi spojuje.

Ing. Eva Bartoňová
kandidátka ODS na funkci hejtmana Libereckého kraje
členka místní rady
členka regionální rady
náměstkyně ministra

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Ministr Brabec kolem celé záležitosti zatím pouze mlží

21:41 Jurečka (KDU-ČSL): Ministr Brabec kolem celé záležitosti zatím pouze mlží

Komentář na facebookovém profilu ke zprávě, že v den otravy Bečvy se stala v Deze havárie