Češková (ODS): Evropské peníze se utrácejí špatně, selhává kontrola

09.11.2012 18:22 | Zprávy

Zhruba čtyři procenta plateb z rozpočtu Evropské unie vykazují závažná pochybení, konstatuje zpráva Evropského účetního dvora za rok 2011.

Češková (ODS): Evropské peníze se utrácejí špatně, selhává kontrola
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle europoslankyně a členky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Andrey Češkové (ODS) selhávají především kontrolní mechanizmy členských států.
Evropští auditoři zjistili, že odhadovaná míra chyb ve vynakládání finančních prostředků EU v roce 2011 činila 3,9%, v roce 2010 to přitom bylo o 0,2% méně. Peníze byly podle expertů vynakládány na jiné účely nebo v rozporu s pravidly.  "Největší problém, který vyplývá z výroční zprávy Evropského účetního dvora, je chybovost v rozdělování unijních prostředků na úrovni členských států v rámci sdíleného řízení, což znamená, že největší chybovostí trpí rozdělování zdrojů vnitrostátními institucemi, nikoli institucemi EU," komentovala audit Andrea Češková.

Slova europoslankyně lze doložit na příkladu programu Rozvoj venkova, kde se chybovost vyšplhala dokonce na necelých osm procent. "Je evidentní, že selhává kontrola uvnitř členských států. Nejenom v České republice by mělo efektivněji pracovat zejména Ministerstvo financí, jež by mělo nést i vyšší míru odpovědnosti," konstatuje Andrea Češková. "Kromě formální kontroly přerozdělování unijních prostředků vidím jako podstatné, aby prostředky byly investovány do smysluplných projektů. V rámci Výboru pro rozpočtovou kontrolu vznesu v tomto duchu apel. Pokud je totiž daný projekt formálně v pořádku, nemusí to bohužel vždy znamenat, že byl pro občany přínosem," dodává europoslankyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...

22:01 Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k situaci ukrajinských uprchlíků v ČR