Chládek (ČSSD): Dejte vědcům klid na práci

30.12.2012 20:02 | Zprávy

Sociální demokracie vítá znovuzvolení profesora Jiřího Drahoše do čela Akademie věd. Věřím, že pan Drahoš, kterého si osobně velice vážím, naváže na své úspěšné působení v této instituci a bude dál za českou vědu se zanícením bojovat.

Chládek (ČSSD): Dejte vědcům klid na práci
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

Bude to jistě velmi těžká a tvrdá bitva. Vláda P.Nečase totiž hází od začátku svého fungování vědě klacky pod nohy. Snaha vlády pomocí škrtů v oblasti vědy a konkurenceschopnosti lepit díry ve státním rozpočtu je nesmyslná a značně riziková pro další vývoj naší země.

Verbální ujišťování o tom, že věda patří mezi vládní priority, je při pohledu na skutečné činy, které koalice provádí, opravdovým výsměchem celé vědecké obci.

 Namísto řečí by vláda už konečně mohla dát českému školství a vědě podporu i jiným způsobem. Čeští vědci - a říkám s plným respektem a klidným srdcem, že mnozí z nich patří mezi absolutní světové špičky -totiž u nás žijí ve stálé nejistotě, zda někdo nezruší jejich pracoviště či zda budou mít peníze na další výzkum. Myslím si, že by však potřebovali především klid, aby mohli svou práci vykonávat s plným nasazením.

 Velmi poutavé bylo také dnešní vystoupení ministra školství Petra Fialy, který zopakoval, že Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) byl před jeho nástupem do funkce v tragickém stavu. O to více jsem tedy zděšen, že tím, kdo mj. rozhoduje o penězích na českou vědu je i exministryně školství Miroslava Kopicová, která je dnes ve funkci první místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Byla to totiž ona, kdo je rovněž zodpovědný za tragický stav čerpání fondů EU pro české školství v rámci OPVK.

Je tohle, pane ministře, ten skutečně správný recept, jak zajistit řádné vyčerpání peněz z EU?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…