Chládek Dobešovi: Chcete snad vyvést peníze ze školství na kampaň VV?

30. 1. 2012 16:54

Špatně připravené, účelově nepřehledné a s rizikem korupčního potenciálu. ČSSD považuje tyto důvody, jimiž Evropská komise vysvětluje, proč odmítá proplatit 1,2 miliardy korun na české projekty v oblasti školství, za další důkaz selhání ministra Josefa Dobeše ve funkci.

Chládek Dobešovi: Chcete snad vyvést peníze ze školství na kampaň VV?
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek
reklama

Ukazuje se, že ministr Dobeš o zastaveném proplácení a reálném ohrožení desítek miliard korun z fondů EU pro oblast školství lhal nejen veřejnosti, ale celé vládě, včetně premiéra Nečase. Donedávna totiž ministr trumfoval argumenty a přesvědčoval vládní kolegy, že kolaps v čerpání je způsoben technickými obtížemi či minulým vedením resortu.
 
Evropská komise však nyní uvádí tvrdou realitu: Na vině jsou pochybné projekty OKNO a SPORT ministra Dobeše v objemu přes 1,2 miliardy korun. Přestože podle EK vykazují závažné chyby, přestože obsahují kvůli své nepřehlednosti korupční potenciál, přestože ohrožují desítky miliard dalších projektů na MŠMT, ministr Dobeš je chce stůj co stůj realizovat a oba spustit do dvou měsíců!
 
Komu mají posloužit tyto peníze, pane ministře? Je cílem vyvést tyto peníze na volební kampaň Věcí veřejných, jak spekulují média?
ČSSD považuje tyto možné machinace a hazardování s dalšími miliardami korun pro oblast školství za nepřípustné. Opakovaně jsem ministra i premiéra Nečase upozorňoval na pochybnosti a nedostatky v těchto projektech. Zdá se však, že ani závažné argumenty Evropské komise premiéra Nečase k potřebné akci neprobudí.
 
Protestujeme proti spuštění pochybných projektů OKNO a SPORT, kterým jsou oprávněně vytýkány EK závažné nedostatky a které místo, aby přivedly další peníze do českého školství, budou muset být uhrazeny plně ze státního rozpočtu ČR.
 
Pokud i přes opakované výtky ministr Dobeš zmíněné projekty spustí, riskuje svou trestněprávní odpovědnost.
 
Marcel Chládek, senátor a stínový ministr školství za ČSSD

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČSSD
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hraba (STAN): Můj dům, můj hrad. Senát může začít projednávat právo lépe chránit svá obydlí

18:31 Hraba (STAN): Můj dům, můj hrad. Senát může začít projednávat právo lépe chránit svá obydlí

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) v lednu avizoval záměr předložit návrh zákona s cílem posílit práva osob…