Chládek: V Senátu se hovořilo o testování žáků. Dobeš jako vždy nedorazil...

20. 9. 2011 21:33

V Senátu Parlamentu ČR dnes proběhlo veřejné slyšení na téma plošného testování žáků 5. a 9. tříd základních škol, které plánuje ministerstvo školství pod vedením ministra Josefa Dobeše. Ten se - jak je jeho zvykem - veřejného slyšení nezúčastnil...

Chládek: V Senátu se hovořilo o testování žáků. Dobeš jako vždy nedorazil...
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek
reklama

Je to velká škoda, protože si mohl vyslechnout názory odborné veřejnosti, tedy jak názory kladné, tak ty kritické, které převažovaly. Pana ministra ale zřejmě názor odborníků na jeho kroky nezajímá. "Nejlepší polistopadový ministr školství," jak jej otituloval prezident Klaus, totiž na akce podobného typu zpravidla nechodí.

Na semináři zaznělo směrem k plánovanému plošnému testování žáků základních škol mnoho zajímavých připomínek a názorů. Můj názor je takový - a dnes jsem se v tom jen utvrdil - že plošné testování může být dobrým sluhou, ale velmi zlým pánem a že je třeba se zamyslet nad třemi základními otázkami:

1. K čemu má plošné testování žáků 5. a 9. tříd vůbec sloužit?

2. Bude tato forma testování efektivní? Budou takto utracené peníze vynaloženy efektivně? (Dnes bylo zástupci ministerstva školství řečeno, že zavedení tohoto testování vyjde na 100 milionů korun).

3. Nebudou výsledky tohoto testování zneužívány a to například i politicky?

Podle ministra Josefa Dobeše nebudou výsledky plošného testování řazeny do žebříčků, oproti tomu však ministr Dobeš tvrdí, že se podle výsledků budou školy hodnotit. Tato dvě vyjádření jsou zcela v rozporu. Ostatně, v případě státních maturit hovořil ministr Dobeš také o tom, že se podle výsledků nebudou školy hodnotit, aby za pár týdnů po tomto svém výroku na tiskové konferenci takový žebříček představil (na prvním místě samozřejmě - jak jinak - byla střední škola jeho poradce Václava Klause ml.).

Odborníci dnes hovořili rovněž o hrozbě výrazného snížení kvality základního školství, které se po podobných projektech projevilo v zahraničí. Podle těchto zkušeností dochází namísto ke zlepšení naopak k propadu celkové úrovně školství, kdy se žáci intenzivně připravovali na testované předměty, ale to vše na úkor ostatní látky. Došlo tedy ke zlepšení v testech, ale nikoliv, co se týče úrovně ostatních předmětů.

Na závěr chci dodat, že cílem slyšení v žádném případě nebylo problematiku plánovaného testování nijak dehonestovat. Naopak. Hlavním důvodem bylo docílit toho, aby se ministr školství Josef Dobeš nad tímto svým plánem velmi hluboce zamyslel a zvážil jak pozitiva, tak negativa. Aby se podíval, jaké výsledky mělo toto opatření v zahraničí. Je škoda, že pan ministr školství zřejmě zcela propadl názoru svého oblíbence Václava Klause, že je nejlepším polistopadovým ministrem školství, myslí si, že všemu rozumí nejlépe a nebere vůbec potaz názor odborné veřejnosti.

Je to stejné, jako v případě státních maturit, kdy byl ministr Josef Dobeš dlouhodobě upozorňován na rizika tohoto projektu, které se záhy po jeho zavedení jen potvrdily.

Dále čtěte:
Plošné testování žáků je špatné. Dobeš neví, co chce. Zlobí se komentátor
Chládek (ČSSD): Žebříček OECD dokazuje, že škrty poškozují české školství

##PROFIL 39##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…