Cinka (KSČM): Co bychom měli chtít od Senátu

25.09.2012 5:43

Jde o dodržování Ústavy ČR, její součásti - Listiny základních práv a svobod, a rozšiřování demokracie.

Cinka (KSČM): Co bychom měli chtít od Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Účast ve volbách do Senátu bývá tradičně nízká. Senát není příliš populární. Odpověď na otázku, zda je v politickém systému potřebný, či ne, je ale dnes čistě akademická. Prostě tu je a hraje svou roli, ať chceme, nebo nechceme. Otázkou, která je namístě, tedy je, co bychom od Senátu mohli a měli požadovat.

Domnívám se, že by měl být skutečnou pojistkou při obhajobě zájmů lidí, kteří se živí nebo celý život živili jen vlastní prací. Měl by především dbát o to, aby u nás byla dodržována Ústava a její součást – Listina základních práv a svobod. V té se například říká, že každý má právo získat si prostředky na živobytí prací a také právo na spravedlivou odměnu za ni. Tak co tu dělá těch 700 tisíc nezaměstnaných? Nebo si snad mohou lidé zajistit živobytí za minimální mzdu v ostudné výši 8000 Kč hrubého? Proč nekonkretizujeme obecné vymezení v Listině a neuzákoníme například právo na první zaměstnání? A proč u nás prakticky neexistuje státní podpora tvorby pracovních příležitostí? Takových otázek by jistě bylo více.

Už vidím zdvižený prst vládce našich peněz Miroslava Kalouska a jemu podobných: můžeme dělat jen to, na co máme. Ale proč na nic nemáme? Vcelku jednoduché propočty ukazují, že na vině je především dlouhodobě vysoká nezaměstnanost a nízká kupní síla většiny obyvatelstva. Nezaměstnanost je z ekonomického hlediska největší příčinou narůstání státního dluhu, zejména kvůli ní se ocitá v mínusu i důchodový účet. A nízká kupní síla většiny lidí pak snižuje domácí spotřebu a tím dusí celou ekonomiku. Když k tomu přidáme trvalé rozkrádání státu, tedy našich společných prostředků, náš osud je zpečetěn.

Škoda, že dodržováním Ústavy ČR v tomto smyslu se vůbec nezabývá hlavní dozorový orgán – Ústavní soud. Už proto by měl Senát využít své iniciativní role a více se zasloužit o rozvoj demokracie u nás. Námětů by bylo dost: stále chybí zákon o obecném referendu, namístě by také byla odvolatelnost poslanců a v neposlední řadě by stálo za úvahu uzákonit platnost voleb s minimálně 50procentní účastí voličů. Konec konců, v takovém zákoně by mohl být i klíč k budoucí existenci samotného Senátu…

Dodejme jen to, co by mělo být každému jasné. Totiž, že o dodržování Ústavy a Listiny základních práv a svobod v uvedeném smyslu a prosazováním zákonů, které by rozšířily skutečnou demokracii, určitě nebude usilovat pravice. Naše účast v senátních volbách je tedy nanejvýš potřebná.

Ivan Cinka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Cinka - profil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

8:14 Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci a odvolání nominace Pavla Tuleji na post m…