Dienstbier: Nebuďme mlčící většinou!

22.02.2012 14:33

Výzva ČSSD

Dienstbier: Nebuďme mlčící většinou!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

Vážení přátelé,

naše česká sociální demokracie je stranou, která se celou svojí historií hlásí k ideálům demokracie. Jak blízko tomuto ideálu se dnes naše strana nalézá?

Na jedné straně rozčarovaná členská základna – a na straně druhé stojí několik desítek lidí, kteří pevně drží politické otěže ve svých rukách. Na obvodu, na okrese, na kraji… A mezi naším vedením a až tak příliš často mlčící členskou základnou leží, bohužel, hluboký příkop. Demokracie nám tak v naší straně chřadne!

Proč? Protože na konference svolané ve vysokém a tudíž nereprezentativním klíči, jsou pravidelně vypravovány jen kohorty spolehlivých straníků. Kohorty, které jsou předem připravené zvolit – vedením předem dohodnuté kandidáty. Naše strana se nám tak na úrovni obvodů, okresů a krajů – nemilosrdně oligarchizuje. Na politiku naší strany má členská základna stále menší vliv.

Proč? Protože až příliš často schvalujeme vedením navržené kandidátky jako celek – en bloc.

A místa na našich kandidátkách nejsou výsledkem rozhodnutí členské základny. Ale jsou výsledkem politického handlu v kuloárech!

Důsledek? Část našich členů rezignuje, část jen přihlíží. Stáváme se mlčící členskou základnou!

Situace v ČSSD je tak sice formálně zcela demokratická. Jenomže! „Formální demokracie“ není totéž co „živá demokracie“. Formální demokracie je demokracií vyprázdněnou co do obsahu – a zachovanou jen co do formy. A formální demokracie je demokracií směřující ke své záhubě. Na hřbitov dějin.

Vždyť jak často jednají vaše místní organizace? Jak velký vliv mají na skutečnou politiku našich představitelů ve straně i na radnicích? Jak často se s vámi vaše vedení chodí poradit o své politice? A proč tak málo řadových členů strany je skutečně aktivních?

Můžeme něco udělat proto, abychom vrátili smysl našemu řadovému členství? Abychom přestali být mlčící členskou základnou?

Ano! A tou cestou je obnovení co největší skutečné demokracie v naší straně! Jak? Požadavkem na zavedení primárek na všech úrovních naší strany! Jen tak je možno říci všem našim kmotrům a manipulátorům vnitrostranické politiky ze zákulisí – jasné ne! A probudit naši členskou základnu k životu!

Je třeba žádat, aby každý kandidát na funkci ve straně si přišel pro podporu na úroveň nižší, než je ta, o kterou usiluje. Aby všichni ti, kteří usilují o funkce na obvodu, důsledně obešli s diskuzí všechny svá MO! A aby ti, kteří usilují o funkce na úrovni kraje, obešli s diskuzí všechny své obvodní konference! A přišli tam poměřit své schopnosti, charaktery a programy se svými protikandidáty. A to v otevřené soutěži před členy strany.

Vedení naší strany nás v loňském roce vyzvalo: „Mluvte nám do toho!“  Tehdy šlo o program – dnes jde o samou podstatu demokracie v naší straně. Pojďme tedy do toho mluvit! Pojďme zasypat ten ostudný příkop mezi členskou základnou – a naším stranickým vedením!

Přátelé, nebuďme jen mlčící členskou základnou – a vraťme demokracii zpět do naší strany!             

Jiří Dienstbier, Jakub Landovský, Michaela Marksová,Lukáš Rázl, Michal Sojka

Zdroj: Prvnizpravy.cz

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Financovat mise NATO, nebo bydlení?

4:31 Filip (KSČM): Financovat mise NATO, nebo bydlení?

Za posledních 15 let, resp. od roku 2007, investovali čeští, moravští a slezští občané do zahraniční…