Dienstbier: Ostnatý drát varuje

30.12.2012 7:27 | Zprávy
autor: cssd.cz

Čas od času se mi na chalupě připlete do cesty zvláštní dědictví po tátovi, naprosto originální suvenýr. Jde o kus ostnatého drátu.

Dienstbier: Ostnatý drát varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

Tu fotku z 23. prosince 1989 u nás zná asi každý: ministři zahraničí ČSSR a SRN Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher symbolicky přestřihují hraniční dráty u Rozvadova. Železná opona padla, Československo se vydalo na cestu obnovy demokratického zřízení a uvolnil se prostor pro prohloubení evropské integrace.

Vzpomněl jsem si na to i nedávno, když jsem počátkem prosince, v předvečer Mezinárodního dne lidských práv, zavítal do Berlína, abych se sešel s německými sociálnědemokratickými partnery, předsedou SPD Sigmarem Gabrielem a Frankem-Walterem Steinmeierem, předsedou frakce této strany ve Spolkovém sněmu.

Pouze schůzce s tátovým přítelem panem Genscherem zabránilo počasí a omezení letového provozu. Za naší západní hranicí jsem si znovu uvědomil, jak velkou odpovědnost nesou čeští i němečtí politici nejen za vzájemné vztahy obou zemí, ale i za uspořádání evropských poměrů.

Za prvé je nezbytné zajistit, aby se standard politických a sociálních práv obyvatel starého kontinentu nesnižoval, ale zvyšoval. Václav Klaus kdysi ve Financial Times psal o suspendování standardů v oblasti zdravotnictví, sociální péče a životního prostředí. V tom s ním zásadně nesouhlasím. Když můj otec s kolegou Genscherem pár dnů po výročí Všeobecné deklarace lidských práv stříhali ony dráty, mysleli na posilování občanského rozměru evropské společnosti. Cílem naší sametové revoluce i sjednocení Německa sotva bylo snižování životní úrovně obyčejných lidí. Naopak. Proto má smysl v národním i evropském rámci usilovat o rovnost lidí před zákonem i o maximální dostupnost veřejných služeb v rámci moderního sociálního státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…