Dolejš (KSČM): Rady NERV a klišé vládní hospodářské nepolitiky

30.08.2012 21:14

Včera byla prezentována poslední výroční zpráva NERV. Je to sbor ekonomických celebrit (celým názvem Národní ekonomická rada vlády), od kterého si vláda ČR nechává v posledních letech radit.

Dolejš (KSČM): Rady NERV a klišé vládní hospodářské nepolitiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

Tato skupina se spolu s ekonomickými ministry vlády pravidelně schází každý měsíc a vedle těchto schůzek jsou činné i pracovní skupiny NERV, které rozpracovávají vytipovaná témata. Výroční zpráva je také příležitostí oznámit, na které otázky  se ekonomové v  NERV hodlají zaměřit do budoucna.  

Premiér Petr Nečas neopomněl včera zdůraznit, že z politických důvodů nelze všechna doporučení přijmout a že vláda akceptuje zhruba 80%. Je otázkou, zda měl na mysli i avizovaný akcent NERV na silnější prorůstovou politiku, o které sice vláda občas mluvila, ale ve vládní agendě se objevovala jen ve velmi skromném rozsahu a silně ve vleku automatismu „trh to vyřeší“. Což je už delší dobu ve viditelném rozporu s diskusemi, které probíhají jak v obci ekonomické, tak i jinde ve světě. NERV prostě dospěl k tomu, k čemu před ním došli i zahraniční ekonomové: Dost bylo škrtů, nyní je čas pro podporu růstu.

Z NERV přicházejí opravdu rady různé, tak jako je různorodé složení této rady. Potkávají se tam liberální ekonomové, jako jsou Jiří Schwarz či bývalý ministr Vladimír Dlouhý, s lidmi, kteří působí v různých významných institucích. Např. Jiří Rusnok z Asociace důchodových pojišťoven či Jiří Weigel z kanceláře prezidenta republiky. Nebo mladý ekonom Tomáš Sedláček stejně jako Pavel Kohout, oba spojení s bankovním sektorem.. I neekonomická veřejnost asi zná mediální komentáře od ekonomů, jako jsou Michal. Mejstřík či Miroslav Zámečník.

Mezi doporučeními  NERV se v minulosti objevovala např. doporučení na zvýšení kapacity České exportní banky, na diverzifikaci vývozu i směrem k zemím BRICS, na zrychlený odpis vybraného majetku, ale také na zvýšení DPH, druhý pilíř důchodové reformy, církevní restituce či na propouštění zaměstnanců veřejného sektoru. Premiér Nečas včera děkoval členům NERV za jejich „službu vlasti“, ale už neřekl, jakým přínosem pro něj byly návrhy NERV v oblasti lepšího čerpání fondů EU nebo boje s korupcí (priority rady v uplynulém období). Asi by musel vzpomenout neutěšenou vládní praxi i na těchto úsecích.

Je také  dobré oddělit z námětů vládních expertů, co je exaktní výsledek ekonomického uvažování odborníka a co je jen loajální nabídka pro vládní propagandu. Například když Jiří Schwarz z NERV paradoxně tvrdí, jak stát na tom, že se zbaví majetku v restituci církvím, vydělá, protože církev bude z majetkových výnosů platit daně. To jistě musí, ale kde bere jistotu, že bude dosahovat větších výnosů, než kdyby byl majitelem i nadále stát?

Když se dnes oficiálně i ve vládním prostředí začíná mluvit o prorůstové politice, je důležité si ujasnit, jaké. Součástí podpory ekonomického růstu je strategie konkurenceschopnosti, strategie podpory exportu. Z této sféry také pocházejí první praktické návrhy NERV na oživení růstu v ČR. Ideová pravice k tomu dodává - méně regulace, méně státu. A na „prorůstové“ tiskovce chyběl ministr financí Kalousek, který dosud jakékoliv návrhy na přesun od škrtů k podpoře růstu torpédoval.

Pragmatická pravice, k níž řada vládních ekonomů patří, si uvědomuje, že vládní investice a jasně směrované pobídky pro soukromé investory k tomu také patří. A postupně jí dochází, že nejen podpora firem a investorů, ale též vyšší domácí poptávka je v mixu prorůstových opatření nezastupitelná. Vláda má dostat první náměty od NERV v řádu měsíců. Pokud ovšem dál pojede ve vyjetých kolejích bezkoncepčnosti a sebezahleděnosti, tak skutečně otevřenou debatu o podpoře růstu bude muset vést až jiná vláda.

Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR a místopředseda ÚV KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kscm.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Vzdělání v době koronavirové

8:37 Výborný (KDU-ČSL): Vzdělání v době koronavirové

Komentář na facebookovém profilu k fungování škol během epidemie koronaviru