Dolejš (KSČM): Vnímá ještě prezident Klaus realitu?

03.01.2012 8:52 | Zprávy

Vyjádření k novoročnímu projevu prezidenta ČR Václava Klause k spoluobčanům ze dne 1. ledna 2012.

Dolejš (KSČM): Vnímá ještě prezident Klaus realitu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Novoroční prezidentské projevy jsou u nás tradice. V atmosféře vracející se hospodářské krize a v nadcházejícím volebním roce byl ten dnešní projev očekáván s jistou zvědavostí. Václav Klaus byl v tomto novoročním projevu opatrný, přesto v sobě nezapřel své vyhraněné politické zakotvení a zaměření.

Prezident Klaus si byl v projevu zjevně vědom současné složité hospodářské a sociální situace v ČR i ve světě. Označil ale přitom naši situaci za mírně pozitivní, což myslím neodpovídá. Jakoby odmítal chápat, co je to vlastně v krizi, za vše může naše rozmařilost a samozřejmě i EU jako transferová unie. Prezident Klaus prostě nedokáže překročit stín neoliberálního ekonoma, který žije v binárně polarizovaném světě mezi archaickým ideálem svobody a la laissez faire ranného kapitalismu a vším ostatním, které zjednodušeně chápe dohromady jako nesvobodu.

Já osobně mám z toho pocit že Václav Klause je mimo sociální realitu a vznáší se nad naší zemí už jak duch nad vodami. Odtud možná pramení to jeho pohrdání občanskými iniciativami, nechuť k europeismu jako k zakulenému marxismu a post-komunistickém humanrightismu atp. On asi vážně necítí, že svobody podle jeho představ vyhovují jen úzké části společnosti, nikoli její velké většině. Proč si ale myslí, že by si většina národa měla s pokorou zvykat na to, že bude muset žít v neustále se snižujících sociálních jistotách? To už se definitivně zabydlel ve slonovinové věži svého výjimečného postavení ? Lidem nacházející se po desítky let ve vrcholném postavení se to někdy stává.

Prezident Klaus už poněkud stereotypně připomíná mělkost a povrchnost současných politických debat. Ano, v tom se bohužel nemýlí. Při hodnocení současné situace ale on sám nechce připomínat podíl odpovědnosti dnešní vládní koalice. A jak připravenost naší země na náraz zahraniční finanční a hospodářské krize oslabily předchozí vlády, včetně té Mirka Topolánka. Opravdu je největší problém a brzdou rozvoje závist neúspěšných vůči pracovitým a vyčnívajícím (jen doufám že to nepersonifikuje na okruh hradních roztleskávačů z okruhu D.O.S.T atp). Není to spíše tak, že tím chronickým neduhem je nepotismus politických elit, u kterého se prezident Klaus neustále tváří, že jej nevidí. Mluví-li prezident o poctivé práci, měl by lépe vnímat reálné starosti těch obyčejných lidí práce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

10:17 Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni proti homofobii a transfobii.