Dolejš (KSČM): Zhrzení zlatokopové na pražskému Klondiku

27. 5. 2013 11:40

Hlavní město Praha je ekonomicky silný region. Rozhoduje o rozpočtu v rozsahu více jak 50 miliard korun. A tak není divu, že vládnoucí pravicové strany o vládu nad Prahou velmi stojí.

Dolejš (KSČM): Zhrzení zlatokopové na pražskému Klondiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
Hlavní město Praha je ekonomicky silný region. Rozhoduje o rozpočtu v rozsahu více jak 50 miliard korun. Pražský primátor proto snese klidně srovnání s členem vlády na nějakém silovém ministerstvu. A tak není divu že vládnoucí pravicové strany o vládu nad Prahou velmi stojí. V roce 2010 vyhrála komunální volby v Praze TOP09 a vystřídala tak dosud dominující ODS. Obě pravicové strany se však neuměly o vládě v Praze dohodnout. Rok trvalo než se pod tlakem z centra nakonec dohodly na společné koalici, ale s tou se pro kompetenční spory část zkušené ODS nikdy nesmířila.
 
Protagonisté tohoto pravicového zápasu velmi stáli především o kontrolu nad finačními toky v hlavním městě a o rozhodování nad obřími developerskými projekty a s nimi spojenými kontrakty na území Prahy. Ti, co nakonec získali klíče od města, ale svoji roli velmi nezvládali. Hospodářská situace v Praze se pod primátorem Svobodou nijak nezlepšovala. Problémy, které zdědili po předchozím vedení města, nedokázali řešit a tragický obraz nabízelo i jejich vlastní řízení velkých investic. 
 
 Bylo zřejmé, že město se řítí ekonomicky do ještě větších problémů, a tak se rozehrála hra, jak se z problémů před volbami v roce 2014 vyvinit a přitom neztratit kontrolu nad klíčovými kšefty. Signálem tohoto taktického manévru bylo už složení mandátů některých zastupitelů za ODS. A odpověď TOP09 na sebe nenechala dlouho čekat. Zajímavé je jen, jakou roli v tom bude chtít hrát pražská ČSSD, která byla krátce v roce 2010 v koalici s ODS.
 
 Praha má dnes dluh kolem 30 miliard korun, což představuje více jak třetinu dluhu tvořené sektorem územních samospráv. Rozpočet do budoucna paralyzují předevšém tři hlavní dopravní investice – předražený tunel Blanka, výstavba metra A a D a nákup 250 tramvají,. celkem 80 miliard korun. Evropský ani státní rozpočet v tomto zatím příliš nepomohly a postupně začnou nabíhat splátky předchozích půjček. Další půjčky by mohly být smrtící, stejně tak ale pošle hlavní město do kolen kolaps pražské dopravy. A tak se ekonomická smyčka kolem krku kdysi tak ekonomicky silného a suverénního města utahuje. A nadprůměrná pozice Prahy mezi ostatními regiony se začíná zhoršovat. Ostatně už dnes je nedaleký region Bratislavy v přepočtu na paritu kupní síly bohatší než naše hlavní město.
 
 Zdá se, že bezedný Klondike je vyčerpán a ti, kteří jen umí odčerpávat jeho bohatství, jsou bezradní. Když chybí skutečné řešení, nepomůže ani koaliční dohadovací řízení. ODS dnes sice poprvé za posledních 22 let není členem radniční koalice. To ale neznamená že ODS nenese odpovědnost za stav, do kterého se Praha dostala, ať již jde o jejich primátory Béma či Svobodu. A nedávno suverénní TOP09 už za pouhé dva roky, během kterých byla součástí pražské koalice, ukázala, že hesla a předvolební sliby o zásadních změnách nedokáže a možná ani nechce naplnit. Obě strany se obviňují ze zrady i když si vlastně nemají moc co vyčítat. Tohle nějaká podivná plichta na zbývající rok nevyřeší, tohle změní až volby. 
 
Jiří Dolejš
 
 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kscm.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Krajská škola navazuje na učňovské tradice

4:33 Berdychová: Krajská škola navazuje na učňovské tradice

Královéhradecký kraj dokončil modernizaci dílenského areálu Střední průmyslové školy, střední odborn…