Dušek (ČSSD): EU potřebuje rozumný Společný evropský azylový systém

10.10.2012 16:25 | Zprávy
autor: cssd.cz

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu (LIBE) podpořil kompromisní znění dvou legislativních návrhů, které mají tvořit základ nového Společného evropského azylového systému.

Dušek (ČSSD): EU potřebuje rozumný Společný evropský azylový systém
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Návrh příslušné směrnice upravuje například pravidla pro zadržení žadatelů o azyl, kteří mohou být zadrženi jen ve vyjmenovaných případech. Stanovují se minimální standardy pro zadržování osob, které jsou zranitelné. Zaručuje se přístup azylantům na trh práce členského státu maximálně ve lhůtě devíti měsíců od odevzdání žádosti o mezinárodní ochranu.

V návrhu směrnice o podmínkách přijímání žadatelů o azyl jsou zaručeny odpovídající a srovnatelné podmínky přijetí v celé EU. Dále se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o poskytnutí mezinárodní ochrany podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států.

Návrh upravuje mechanismus pozastavení přemísťování v rámci dublinského systému za určitých omezených okolností, aby se předešlo dalšímu přetěžování členských států, jejichž azylové systémy jsou vystaveny zvláště silnému tlaku. Žadatelé o azyl zároveň nesmějí být přesunuti do členských států, které jim nemohou poskytnout odpovídající úroveň ochrany, zejména co se týče podmínek přijímání a přístupu k azylovému řízení.

„Vítám vytváření Společného evropského azylového systému. Současně je třeba zajistit, aby nedošlo k přetěžování zejména malých členských států EU jako například ČR s ohledem na jejich možnosti příjímání azylantů,“ řekl europoslanec Robert Dušek (ČSSD), náhradník člena Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ivana Váňová, MBA byl položen dotaz

Strana

Proč jste změnili logo, ale název strany ne? Nemyslíte, že je tak trochu zastaralý a třeba slovo křesťanská může řadu voličů odradit? I to lidová je takové zvláštní. Mě jako první napadne lidové milice

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel: Budu i nadále trvat na tom, abych se zúčastnil summitu NATO v Ankaře

16:09 Prezident Pavel: Budu i nadále trvat na tom, abych se zúčastnil summitu NATO v Ankaře

Vyjádření na svém veřejném facebookovém profilu po jednání s premiérem Babišem o účasti na summitu N…