Otázky a odpovedi
1. PROČ BY MĚLI MLADÍ LIDÉ VOLIT PRÁVĚ VÁS?
Mladí lidé by se v prvé řadě měli zajímat o programy, vize a hodnoty, které jednotliví kandidáti představují. Ty mladé lidi, kteří hledají i jiné koncepty, než ty, které tady dnes jsou by mohla zaujmout myšlenka sociální trojčlennosti a postupné proměny společenského systému. Pokud se shodneme na důležitosti vytvoření důstojných podmínek pro lidský život, na důležitosti ochrany životního prostředí, svobodného kulturního života a vzdělání a mnoha dalších věcech, pak mohou ve volbách podpořit mou kandidaturu.
2. JAKÝ POSTOJ ZAUJÍMÁTE K EVROPSKÉ UNII A K EURU?
Evropská unie je pokusem vytvořit funkční společenství, které bude spojené sdílením stejných hodnot. Byl to odvěký sem mnoha velkých duchů. Problém vidím v jednostranném nadřazení ekonomické oblasti nad oblasti kulturní i duchovní. Jsme součástí Evropy a EU a máme tam tyto hodnoty přinášet a hájit. Pak budeme patřit tam, kam jsme vždycky patřit chtěli.
Euro vzniklo jako projekt politický a má mnoho problémů. Vychází z předpokladů, že stačí statické srovnání čísel. Ale statistika málo vypovídá o životě a situaci v jednotlivých zemních i o jejich odlišných ekonomikách, které vycházejí z místních tradic. Na druhé straně by euro mohlo být pomocným nástrojem, protože národní státy se nemohou samy bránit spekulacím s měnou a musejí mít proto obrovské finanční rezervy. Euro by však nemělo být zavedeno dříve než fiskální unie, která by sjednotila daně v jednotlivých zemích a v rámci EU zavedla skutečně solidární principy. Jinak máme přímo v EU černé díry a ničíme jeden druhého.
3. VNÍMÁTE HROZBU OPĚTOVNÉHO NÁSTUPU KOMUNISMU?
Ne. Komunisté dnes už nemají sílu komunistů minulosti. Nemají za sebou Sovětský svaz. Nemají ovšem také recept na současné společenské problémy. Žijí z minulosti a tu jsme si už vyzkoušeli. Špatná politika neoliberálů, která ničí solidární systémy jim bohužel přihrává body, aniž musejí něco dělat. Proto je třeba proměňovat situaci a podporovat nové myšlenky. Asociální politika současné vlády před nás naopak reálně staví hrozbu příklonu značné části frustrované veřejnosti k nějakému modelu tzv. vlády silné ruky.
4. JAK SE STAVÍTE K PROJEKTU STUDENTSKÉ VOLBY?
Sleduji jej pouze zdálky a detaily neznám. Překvapuje mě studentská podpora Dělnické strany a nerozumím jí.
5. JAKÉ KNIHY A HUDBA VÁS NEJVÍCE OSLOVOVALY, KDYŽ VÁM BYLO „NÁCT“ A JAK JE TOMU DNES?
Četla jsem hlavně humanistickou literaturu jako Romaina Rollanda, ale také Karla Maye nebo Charlese Dickense. Dnes čtu hlavně literaturu faktu a duchovní literaturu.
6. NA JAKOU PREZIDENTSKOU ZAHRANIČNÍ NÁVŠTĚVU BYSTE JEL NEJRADĚJI A PROČ?
Ráda bych jela do severských zemí podívat se, jak fungují jejich sociální programy, protože prošly krizí lépe než my. Chtěla bych se podívat na Island jak se proměnil po jejich revoluci. A možná do Bútánu, kde prý měří národní štěstí a ne HDP.
7. JMENUJTE ALESPOŇ TŘI VAŠE ŠPATNÉ VLASTNOSTI.
Raději si čtu než utírám prach, jsem občas vznětlivá a někdy si věci příliš beru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Táňa Fischerová