Halíková (KSČM): Komu by vyhovovalo zrušení fondu?

16.08.2012 21:06

Není to poprvé, co se v letních měsících rozpoutala diskuse o možném zrušení státních fondů.

Halíková (KSČM): Komu by vyhovovalo zrušení fondu?
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Poprvé se o tom začalo mluvit už v roce 2010, krátce poté, co se vláda Petra Nečase usadila na svých židlích. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) ihned zastavil přijímání žádostí do oblíbeného programu Nový panel, který formou dotací úroků k úvěrům podporoval rekonstrukce a modernizace domů. Negativní ohlas tehdy ještě způsobil, že ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (zvolený za Věci veřejné; nyní LIDEM) slíbil na konferenci své tehdejší strany, že se program alespoň částečně obnoví. Na jaře roku 2011 vláda a po ní i sněmovna opravdu schválila změnu rozpočtu SFRB, která umožnila uzavírání nových smluv v celkovém objemu zhruba jedné miliardy korun. Tento postoj však kabinetu dlouho nevydržel a pro rok 2012 se tak program Nový panel opět zastavil.
Do hledáčku se fondy dostaly opět v létě roku 2011, tentokrát v souvislosti s přípravami novely zákona o rozpočtovém určení daní. Nový způsob přerozdělení peněz, se kterým návrh počítal, by ale čtveřici velkých měst připravil o část přerozdělovaných prostředků. Taková představa trápila hlavně pravici, zejména pak ODS, která měla obavy, aby v největších městech nepřišla o další hlasy voličů. Co tedy s tím? A tak přišla spásná myšlenka: Města by mohla být na svém, kdyby se zrušily státní fondy (nikdy se ale neupřesnilo, které a v jakém objemu) a peníze se použily na dofinancování v rámci rozpočtového určení daní.

Uplynul další rok a Nejvyšší kontrolní úřad zveřejňuje zprávu z kontroly, při které se zaměřil na hospodaření čtveřice státních fondů v letech 2008 až 2010. Ta konstatuje, že hlavním příjmem SFRB byly prostředky z privatizace. Ano, v letech 2000 až 2005 jich sem bylo převedeno přes 33 miliard korun. Jsem přesvědčená, že využití těchto peněz (i když zdaleka ne všech - ke konci loňského roku bylo na účtu fondu více než 9,5 miliardy korun) na podporu výstavby a především rekonstrukce a modernizace bytového fondu bylo pro občany i firmy přínosné. Na rozdíl od stovek miliard ztracených při polistopadovém „zhasnutí“ kvůli převodu majetku do soukromých rukou, při záchraně bank a podobných jiných „transakcích“.

Význam SFRB si ostatně před volbami v roce 2010 uvědomovala i sama ODS, když podporovala přijetí novely zákona, podle níž se prostředky fondu na tyto užitečné dotace mohly doplňovat ze státního rozpočtu. Jenže pak přišla vláda se svou škrtací mánií. A ta argumenty o tom, že podpora výstavby by přinesla nová pracovní místa ve stavebnictví, příjmy z DPH i daně z příjmů, zřejmě nechce slyšet. Řada politiků vládních stran zkrátka najednou zapomněla na všechno, co ještě před volbami podporovala.

Osobně si myslím, že zrušení SFRB jenom z toho důvodu, že vláda neumí podněcovat hospodářský rozvoj, by bylo krátkozraké. Možná by byl spokojený ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), kdyby z fondu vytáhl pár miliard korun. Jenže vláda, která dlouhodobě podceňuje aktivní bytovou politiku, tu nemusí být stále. Nehledě na skutečnost, že možnosti SFRB nejsou vyčerpány ani za současné nepříznivé ekonomické situace. Nasvědčuje tomu novela zákona o změně statutu SFRB, která úspěšně prošla parlamentem a která umožňuje využít nový evropský finanční nástroj JESSICA. Tento fakt už se ale v kontrolním závěru NKÚ nemohl promítnout, protože končil rokem 2010.

Milada HALÍKOVÁ, poslankyně Parlamentu ČR a kandidátka KSČM do Senátu

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kscm.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Staněk: Tak velký projekt nemá od roku 1995 u nás obdoby

16:14 Ministr Staněk: Tak velký projekt nemá od roku 1995 u nás obdoby

Po 24 letech bude Česká republika hlavním hostem na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrh…