Vláda Petra Nečase „úspěšně" navázala na vládu Mirka Topolánka a dotáhla neefektivní a špatné čerpání a rozdělování dotací z Evropské unie až do zcela historického momentu. Tím je poprvé v historii konkrétně adresovaná kritika ze strany Evropské komise, směřovaná k členským zemím, které mají nejvíce chyb v čerpání evropských dotací - Itálie, Španělsko a Česká republika. Bohužel to není pouze hrozivá vizitka vlády Petra Nečase a jejích ministrů, ale také celé naší země, kterou reprezentují.
Tato vláda nejen že nečerpá evropské dotace správně, díky čemuž musí u řady projektů sáhnout do financí státního rozpočtu, ale navíc také není schopna čerpat dotace dostatečně. Na jedné straně tedy tato vláda způsobila České republice mezinárodní ostudu, na straně druhé navíc není schopna využít toho, co nám Evropská unie nabízí a z čeho by měly být stavěny a opravovány dálnice, zlepšovány služby pro zdravotně postižené, pro seniory a další. Souhrnně řečeno, finance, které by měly sloužit pro rozvoj naší země a jejím občanům. Oproti krajům, ve kterých děláme maximum pro čerpání dotací na potřebné projekty a nutno říci, že se nám to daří, státu tyto peníze unikají a nenávratně zůstávají v Bruselu.
A nejedná se z naší strany pouze o kritiku bez argumentů. Údaje Monitorovacího systému strukturálních fondů jasně uvádějí, že pouze jeden jediný operační program (OP) v gesci státu je lepší než regionální operační programy (ROP) v našich krajích. Všechny ostatní státní OP jsou v procentuální úspěšnosti čerpání evropských dotací horší, i než ten nejméně čerpající ROP. Například ROP Severovýchod je nyní na 55,1 procentech čerpání, zatímco nejlepší operační program státu (vyjma dopravního) je na pouhých 28,4 procentech čerpání. Rozdíl v úspěšnosti čerpání evropských dotací mezi vládou a kraji je tedy propastný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz