Výstavba tunelu, který je součástí Velkého městského okruhu Brno, byla zahájena v roce 2006. Stavba bude zajišťovat dopravní vztahy mimoměstské vnější, tranzitní a cílové i vnitroměstské a tím významně odlehčí vnitroměstským komunikacím. Hlavním prvkem stavby jsou dva paralelní dvoupruhové ražené tunely každý pro samostatný směr jízdy.
Hejtman Michal Hašek vyzdvihl výjimečnost stavby, která se realizovala za obtížných podmínek. „Stejně tak musím jako šéf Integrovaného záchranného systému kraje s radostí konstatovat, že zabezpečení obou tras Královopolského tunelu je v pořádku a jejich zprovoznění nestojí nic v cestě. Potvrdily to výsledky středečního cvičení hasičů, policistů a zdravotníků, které prověřovalo připravenost na mimořádné události v tunelu,“ uvedl Michal Hašek.
Bezpečnostní vybavení tunelů je řešeno na špičkové evropské úrovni osazením vysoce nadstandardního automaticky řízeného systému odvětrání a odsávání znečištěného vzduchu, plně automatického osvětlení tunelů včetně nouzových režimů, videodohledů s více než 40 TV kamerami, elektronické požární signalizace včetně možnosti vstupu operátora do vysílání dopravních informací rozhlasové stanice v prostorách tunelů.
Také pro bezpečnost nadzemních objektů a obyvatel byla učiněna maximální opatření – např. v úseku mezi ul. Palackého a Slovinská byla prováděna kompenzační injektáž pro 26 nadzemních vícepodlažních objektů. Jedná se o řízené přizvedání objektů časově sladěné s průběhem poklesů od ražby, což je největší rozsah této technologie, jaký byl kdy prováděn v České republice. Dále byly provedeny podél zástavby na ul. Dobrovského téměř na celou délku ulice clonící stěny z pilířů tryskové injektáže po obou stranách tunelu. V rámci této stavby bylo dále vybudováno cca 9600 m nových nebo zrekonstruovaných komunikací včetně opěrných a protihlukových zdí a 557 m nových mostních objektů.
Technické parametry tunelů:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 7:17 Peštová (ANO): Tajuplný golfový parťák ministra Válka
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet