Hönig (SPOZ): ZMĚNA, ZMĚNA, ZMĚNA - předvolební zaklínadlo populistických kandidátů

26.09.2012 15:46

Opět se přiblížily volby a předvolebním zaklínadlem „ZMĚNA“ se to jen hemží. Slibují ji kandidáti do krajských voleb, dokonce i kandidáti prezidentští.

Hönig (SPOZ): ZMĚNA, ZMĚNA, ZMĚNA - předvolební zaklínadlo populistických kandidátů
Foto: SPOZ
Popisek: Logo Strany práv občanů - Zemanovců

Slibují ji také kandidáti politických stran, kteří jsou u moci, a z jejichž úst se jedná spíše o drzost. Ono Obamovské heslo (také nesplněné) převzali úplně všichni a ačkoli je ohrané a až trapné je stále v oblibě.

Nejen po supervolebním roce 2010, ale i z běhu posledního desetiletí se dá říci, že každá změna je jen změnou k horšímu …jenže co je snadnějšího než slibovat ono kýžené světlo na konci tunelu.

Veškeré významné změny, které společnost vyžaduje, jsou bohužel vázány na nechvalné až tragické události vedoucí k přeorganizování společnosti. Ať to byly války, revoluce, nebo např. morové epidemie znamenající ústup nevolnictví.

Pokud si letmo shrneme události, které znamenaly společenskou změnu, vyjde z toho, že v dnešní době se jedná jen o prázdný populismus.

Na druhou stranu tomu nahrává i pověstné české "frflání" a nadávání na poměry. Za vlastní neschopnost pak mohou všichni ostatní a politické zřízení je na ráně jako první.

Každá země má jen takovou úroveň ekonomickou, sociální i kulturní, jací lidé v ní žijí. Bohužel spousta reforem po vzoru jiných států je v praxi neproveditelná, protože jiný kraj jiný mrav. Typickým příkladem je bouřlivý počátek 90. let, kdy se doslova „zhaslo“ a nezadlužený stát s rozvinutým průmyslem byl rozkraden.Jak by potom v našich zeměpisných končinách dopadl např. Marshallův plán, který přispěl k hospodářské rekonstrukci západní Evropy po II. světové válce …byl by rozkraden.

Pokud má nastat nějaká žádaná změna, tak ta přichází buď vnějším zásahem do státní moci (roky 1918, 1938, 1939, 1968), či zásahem vnitřním (roky 1848, 1948, 1989). Nezbývá, než abychom začali sami u sebe a více než na emoce, kdy se volí pouze na základě sympatií či trendu, dejme na rozum. Nenechme se „opít rohlíkem“ a ptejme se kandidátů, jakou konkrétní změnu a co konkrétního ráčí přinést tentokrát. Stejně jako proč to jejich strany neudělaly již dříve.

A o některých prezidentských kandidátech ani nemluvím, když bez znalostí svých potenciálních pravomocí slibují změnu - o to více nesplnitelnou. Ve všech případech obecnou, neurčitou …vlastně žádnou.

Ing. Vladimír Hönig, Ph.D.,místopředseda Krajského výboru SPOZ Praha

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: SPOZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Výměna šéfa, který se zasloužil o klíčové výsledky, je totální nonsens

17:03 Černochová (ODS): Výměna šéfa, který se zasloužil o klíčové výsledky, je totální nonsens

Komentář na facebookovém profilu k informacím o plánované výměně v čele BIS