Hubáčková (KSČM): Děti nejsou zboží

13.09.2012 20:11

Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR za KSČM Gabriely Hubáčkové k vetu prezidenta k zákonu o sociálně právní ochraně dětí.

Hubáčková (KSČM): Děti nejsou zboží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Prezident Václav Klaus ve středu vetoval zákon o sociálně právní ochraně dětí, od něhož si vláda údajně slibuje, že pomůže dostat děti z ústavů do pěstounské péče. Uvedl, že novela nevnímá pěstounskou péči jako poslání, ale jako zaměstnání. Musím konstatovat, že i já sama mám k danému zákonu velmi podobné výhrady. Podle mého názoru prezident zcela přesně vystihl fakt, že navrhovaný zákon je fackou těm lidem, kteří se dnes poctivě věnují pěstounské péči.

KSČM několikrát upozorňovala na nedostatky toho zákona. V prvé řadě by takový zákon měl zabezpečit podmínky pro budoucí rodiny s pěstounskou péčí, aby to nebyl jen pouhý obchod, ale skutečný přínos. Podporujeme snižování počtu dětí v různých ústavních zařízeních a umisťování dětí do rodin – adopcí nebo do pěstounské péče. Ovšem daný zákon nebere v úvahu, že ne vždy a ne všechny děti je možné umístit do pěstounské péče okamžitě. A tak snaha zrušit instituce, které se dnes o děti starají, může podmínky těchto dětí výrazně zhoršit. Navíc je zde naprosto nereálný termín plánovaného zrušení těchto ústavů. Pochybuji také, shodně s prezidentem, že je v tuto chvíli k dispozici dostatečné množství kvalitních a prověřených pěstounů. Péči o děti přece nelze svěřit každému, kdo si o to řekne - pro některé lidi by mohla být hlavní motivací nikoli péče o děti, ale především příjmy. A ze zahraničí, kde tento systém existuje, známe řadu případů, kdy docházelo i k týrání či zneužívání dětí takovými „pěstouny“. Také síť podpůrných služeb pro pěstouny je nedostatečná, takže i ti z nich, kteří osamělým dětem poskytnou nejen péči, ale i svou lásku a zajistí jim skutečný domov, se budou potýkat s velkými problémy.

Nevěřím tomu, že vláda předkládá tento zákon proto, aby pomohla dětem. Musí si přece být vědoma všech úskalí, které přináší. Podle mého názoru jde opět jen o další velký škrt, který má ušetřit peníze, i když licoměrně obalený velmi líbivými slovy. Je zcela pochopitelné, že ústavy i pěstounská péče stojí peníze, ale zde nejde o peníze. Děti nejsou zboží, aby se vyvažovaly financemi!

Každé dítě si zaslouží zdravou, šťastnou a spokojenou rodinu, a ne takovou, kde děti, které se nemohou bránit, budou jen prostředkem možných výdělků.

Gabriela HUBÁČKOVÁ, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Podivné rozdělování IT zakázek na Magistrátu hl. m. Prahy

22:09 Prokop (ANO): Podivné rozdělování IT zakázek na Magistrátu hl. m. Prahy

Viděli jste včera TV Nova? Už i v televizi se probírají Hřibovy podfuky. Nejnověji jsou to podivné z…