Huml: Kdyby Rath nebyl poslancem, ve vazbě by nebyl

15.08.2012 11:54

Společenská záruka se tomu říkávalo. Jde o vyjádření názoru, ke kterému soud může a nemusí přihlédnout. Má však smysl. Soud nerozhoduje ve vzduchoprázdnu. Názory okolí vnímá.

Huml: Kdyby Rath nebyl poslancem, ve vazbě by nebyl
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Poslanec Stanislav Huml
reklama

Když jsem byl asistentkou Davida Ratha osloven, zda bych podepsal záruku, přemýšlel jsem velmi krátce. Důvody vazby jsou v našem právním řádu přesně dány:

1. Ovlivňování svědků - státní zastupce deklaruje, že koluzní důvody padly, když všichni svědci byli vyslechnuti.
2. Útěk - alternativně řeši institut kauce.
3. Pokračování trestné činnosti - padl dnem, kdy David Rath odstoupil z funkce hejtmana.

Na půdě Sněmovny jsem byl jedním z těch, kteří měli k postupu justice výhrady. Zveřejnil jsem je zde. Případ pochopitelně stále sleduji a vnímám, že důkazy jsou na stále stejné úrovni, pouhé odposlechy. Nemáme před sebou drogového dealera, vraha, násilníka, útočníka s mačetou ani střelce, který by mohl ohrožovat okolí. Do Sněmovny dorazila další žádost o vydání za skutky, které jsou opět z odposlechů a navíc mohly a měly být policii a státní zástupkyni známy již v době první žádosti. Chystá se zřejmě další divadlo, eskorta, ozbrojený doprovod člověka, který pro okolí není vůbec nebezpečný. Kdyby nebyl poslancem, chcete-li politicky opozičně činným, ve vazbě by nebyl. Jako tam není kolegyně Parkanová, kolega Vondra, obvinění úředníci ministerstva obrany v kauze CASA a další. A v těchto kauzách je škoda mnohonásobně vyšší.

Aby nedošlo k nedorozumění. Pro vydání Davida Ratha jsem hlasoval. Nejsem příznivcem imunity, již dávno měla být omezena na projevy. Kauza patří před soud. Ten jediný může rozhodnout o vině. Není to ani Poslanecká sněmovna, ani média, ani veřejné mínění. Dokud soud nerozhodne, jde o nevinného byť obviněného člověka, se stejnými právy, jako máme my všichni. Nebo ne?

PS diskutérům:
V mé kauze jsem na půdě sněmovny jednoznačně požádal o vydání. Protože jsme byli obviněni dva a kolega neměl imunitu k soudu nakonec došlo a proti kolegovi bylo řízení zastaveno. Na mém webu www.humlstanislav.cz je celá kauza podrobně popsána. A je dobře, že jsem byl zřejmě poslední, kdo k trestnímu řízení nebyl vydán. V mém případě to byla chyba Sněmovny a nebyla to moje vůle.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČSSD
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Návrh rozpočtu na příští rok je absurdní fikce a příprava na úplatky voličům

9:09 Skopeček (ODS): Návrh rozpočtu na příští rok je absurdní fikce a příprava na úplatky voličům

Komentář místopředsedy poslaneckého klubu ODS