Jarolím (VV): Zamyšlení o tom, koho a jak volit

23.09.2012 22:26

Zamyslet se nad tím, koho volit, je velice složitá věc a popravdě je to stejně jako s manželskou věrností. Lze dokázat nevěra, nikoliv však věrnost. Možná by tedy měla znít otázka jinak. Koho nevolit?

Jarolím (VV): Zamyšlení o tom, koho a jak volit
Foto: tan
Popisek: Tomáš Jarolím

Nebudu volit nikoho, kdo byl spojený s tím, co mi vadí! Pokud mi vadí v naší zemi korupce a morální bída, pak nedám svůj hlas někomu, kdo se na ní podílel, páchal jí, nebo ji třeba jen ze svého postavení dovolil. To se dotýkám třeba Alexandra Vondry z ODS, nebo dlouholetých členů ODS, CČSSD, či KSČM, kteří svou přítomností ve strukturách strany posvěcovali „zlodějiny“ z ukradených státních,  krajských, obecních, ale i evropských peněz.

Nekrade se bohužel jen v sektoru státním, ale i soukromém a v bytových družstvech v desítkách milionů. Možná tady můžeme najít spojení předsedů bytových družstev, které se projevuje politickou aktivitou těchto „odborníků“ na správu nemovitostí, jako je například JUDr. Přikryl kandidát na senátora právě za Severočechy.cz.

Zajímavým vodítkem toho koho nevolit je možná i samotná míra volební kampaně! Zeptal jsi se, vážený voliči, sám sebe, kde na to vlastně ti politici berou? Jak je možné, že mají desítky velkoplošných tisků a billboardů a polepená auta a volební štáby a inzerce ve všech novinách? Tohle všechno stojí  statisíce a v případě mnohých i miliony korun! Kde se ty peníze vzaly a komu je bude třeba vracet a jak?

Nejdůležitějším aspektem toho, koho si vybrat do partnerství kam vkládám důvěru, jedno zda politického, obchodního, či osobního, je to, jak náš „vyvolený“ žije a žil! Ne to co nám slibuje a nabízí, ale co už udělal a zejména, zda jeho řeči a činy nejsou v rozporu. Pokud ano, pak naše volba musí být zákonitě zklamáním! Někdy to může být jen takové „povídání o říkání“ , kdy se vlastně nic nedozvíme a nic konkrétního není řečeno. Pak se ani nemůžeme divit, že se nic nestane a kandidát pro nás nic neudělá. To lze dobře rozpoznat na jeho minulosti. Takový člověk rozhodně nepřinese změnu. Pokud změnu nepotřebujete, je takový člověk naopak tím nejvhodnějším kandidátem.

Daleko větší pozor si musíme jako voliči dát na člověka, u kterého to, co říká a slibuje, je v rozporu s tím, co již udělal. Poznám to tak, že si nejprve musím zhodnotit, o čem mluví a co nabízí a co ne. Někdy se některým tématům bude vyhýbat, zejména pokud je s nimi spojován, jindy o nich bude vyloženě lhát.  I to lze nejlépe rozpoznat poohlédnutím se po jeho minulosti. Vůbec to nemusí být minulost politická, ale třeba i osobní. Byl aktivní v prosazování nějakého principu a postavil se za něco? Za co a jak? Nevezl se jenom na výhodách společnosti a doby? Takový kandidát nejvíce oslovuje a vyhovuje voličům, kteří jdou po povrchu věci a nechtějí se zatěžovat  zodpovědností svou volbu, kterou co nejrychleji chtějí hodit na někoho jiného. Z takového „nijakého“ kandidáta mnohdy volič vůbec zklamaný není. Naopak je zklamán z celé společnosti a neví proč a kdo za to může. Může za to dav „nijakých“ politiků, kteří dopustí, aby vládlo zlo.

V zásadě, ale musí volič počítat s jedním. Každý člověk je omylný a dělá chyby. Proto důležitá u všeho co člověk dělá, a tedy i to co dělá politik, je motivace a cíl. Pozor však na to, zda se po čase i dobrý cíl a dobrá motivace neztratila a nezměnila. Popravdě svět a pozlátko politiky a starost o sebe sama a příležitosti, které přináší moc, zejména z politiků dělají ty, kteří zapomenou na své ideály a hodnoty. Každý by si měl tedy uvědomit, že politika je služba a práce pro společenství lidí, nikoliv  funkce a postavení. Vždy je důležitý právě osobní postoj, než veřejné postavení člověka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Jarolím

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

22:21 Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal …