Jeník (ODS): Změna dosavadního způsobu myšlení o energetice

30.08.2012 15:42

Spolu s německou (anti)jadernou revolucí bude třeba přehodnotit i náš dosavadní způsob myšlení o energetice.

Jeník (ODS): Změna dosavadního způsobu myšlení o energetice
Foto: ods.cz
Popisek: Miroslav Jeník

Energetický model založen na skutečnosti, že elektřina je vyráběna centrálně v několika velkých elektrárnách, ať již jaderných či uhelných, je nyní kvůli německé jaderné revoluci zpochybňován. Spolu s centrální výrobou elektřiny jsou v ohrožení i obchodní plány a zisky velkých energetických společností. Žádná revoluce není bez následků či případných obětí.

Decentralizovaný energetický model

Nový německý energetický systém by se měl skládat z mnoha decentralizovaných, technologicky inteligentních a vzájemně propojených obnovitelných zdrojů energie z větru, slunce, vody či biomasy. V záloze by pak mělo zůstat několik uhelných elektráren. Budou však tyto zdroje a jimi vygenerovaná elektrická energie postačující pro největší evropskou ekonomiku?

To zatím nevíme. To, co víme, je skutečnost, že současných 17 německých jaderných elektráren vykazuje zisk kolem 4 miliard eur a obrat 7,5 miliard eur. A tato čísla budou, spolu s jadernými elektrárnami, minulostí. Dočasně, před úplným přechodem na obnovitelné zdroje, bude tento výpadek pokryt uhelnými elektrárnami. Uhelné elektrárny však, na rozdíl od jaderných, produkují emise CO2. Do hry čísel tak vstupuje položka v podobě emisních povolenek. Na povolenkách bude muset uhelné odvětví zaplatit 4,2 miliard eur ročně již od příštího roku, což jsou finance, které podstatně ovlivňují hospodářské výsledky energetických firem.

Němečtí energetičtí obři

Pozorně je zkoumají především čtyři největší německé energetické společnosti: E.ON, RWE, Vattenfall a EnBW. Tyto společnosti ovládají více než 80% německého trhu s energiemi. Do nedávna ještě do obnovitelných zdrojů a nových technologií příliš neinvestovaly, alespoň ne přímo v Německu. Proč také, když jejich zisky z jádra a uhlí byly více než přiměřěné. Situace se však změnila a investice do obnovitelných zdrojů započaly.

Německé rozhodnutí odchodu od jádra se tak stává kromě politického i ekonomickým rozhodnutím. Více se investuje do využívání obnovitelných zdrojů energie a vývoje nových technologií, což mění obchodní plány energetických společností. Strašákem pro všechny je číslo 3 800, což je v km vyjádřená délka přenosové soustavy, kterou je potřeba co nejdříve vybudovat. Výstavba nových přenosových sítí se zpožďuje a investorům hrozí velké ztráty. Příkladem je investice společnosti RWE do stavby větrných farem na severu Německu a zpožďující se stavba vládou slíbené rozvodné sítě.

Politický a ekonomický úspěch

K dosažení energetického úspěchu bude muset Německo zvítězit na dvou úrovních, politické a ekonomické. Německé politické rozhodnutí vlády o odchodu od jádra a jeho podpora občanů je jedna věc. Samotná realizace a ekonomický úspěch je pak věcí druhou, neméně podstatnou. Případný nový energetický model musí prokázat svoji ekonomickou životaschopnost, funkčnost a dlouhodobou udržitelnost.

Ing. Miroslav Jeník
místopředseda místního sdružení
člen oblastní rady
poslanec PČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…