John: Chceme postavíme lichvářské metody finančních domů mimo zákon

22.08.2012 18:24 | Zprávy

Věci veřejné vítají, že se vláda konečně začíná zabývat již zcela neudržitelnou situací v oblasti spotřebitelských úvěrů.

John: Chceme postavíme lichvářské metody finančních domů mimo zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

„Snaha vlády začít řešit otázku spotřebitelských půjček a lichvy je chvályhodná. Nicméně navrhované kroky jsou nedostačující a navrhované legislativní úpravy skutečnou změnu nepřinesou,“ uvádí Radek John, předseda Věcí veřejných.

Vláda na svém dnešním zasedání řešila zákon o spotřebitelských půjčkách. Ministr financí Miroslav Kalousek se pokouší alespoň částečně zlepšit situaci lichvy v České republice, kdy je půjčováno za nepřiměřený úrok. „Bohužel vládní návrh není řešením, ale pouze drobnými kosmetickými změnami na současném neudržitelném stavu. Například zákaz používání směnek či šeků v souvislosti se spotřebitelskými úvěry rozhodně situaci lichvy nevyřeší. Úročení spotřebitelský úvěrů rozhodně není triviální matematikou, jak tomu bylo třeba v první polovině minulého století. Ve třicátých letech například jakékoliv celkové úročení půjčky nad 14% bylo lichvou.“ komentuje návrh zákona John s tím, že ani zastropování samotných úroků není řešením, protože nezohledňuje další poplatky navyšující celkové úročení a to až o jednou tolik, než je nabízená úroková sazba.

Bohužel nejsou to pouze finanční instituce, ale i samotné banky, které inzerovanou nízkou sazbu úroků dohání dalšími poplatky, takže z 9% úrokové sazby je rázem 20% celkové úročení úvěru. Navíc velmi často jsou to banky, kdo stojí v pozadí svých dceřinek – finančních domů, které nabízejí půjčky za takzvaně výhodných podmínek, jež jsou pro stále se zvyšující počet lidí doslova likvidační. „Jednoznačně vidíme úlohu státu na straně občanů. Je nepřípustné, aby v době finanční krize státu, v době, kdy jsou zvyšovány daně a koalice bojuje proti 200 korunám pro důchodce, generovaly banky a jejich dceřiné finanční domy zisk jen díky laxnosti vlády s tímto druhem lichvy cokoliv dělat. „ uvádí dále John a dodává, že na úročení půjček je navázán i další problém a tím je nastavení splátek, kdy banky nejprve od dlužníka účtují svou pohledávku – tedy úroky a poplatky - a až poté, kdy je převážná část úrokové sazby umořena, začne dlužník splácet samotnou dlužnou částku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Problém státního rozpočtu není v jeho nedostatečných příjmech, ale v jeho výdajích

Když není problém v příjmech, tak proč zvyšujete daně? A když jde o výdaje, tak na nás lidech - na všech skupinách jste šetřili. Kolik jste ale ušetřili na sobě? Co vím, tak se vám zvedli platy, navýšili jste počet ministerstev... A jestli budete vládnout dál, tak jak si to dál představujete? Kde ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí