John (VV): Bezpečnostní výbor chce vysvětlení po ministru spravedlnosti

14.02.2012 12:11

Jako předseda sněmovního bezpečnostního výboru svolávám na žádost osmi z patnácti členů výboru mimořádné zasedání bezpečnostního výboru k tématu prověrky mimořádného dohledu Vrchního státního zastupitelství na Městském státním zastupitelství v Praze dne 6. února 2012.

John (VV): Bezpečnostní výbor chce vysvětlení po ministru spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John
reklama

Zasedání je svoláno na 21. února 2012 v Poslanecké sněmovně. Pozváni budou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.

Důvodem svolání mimořádného výboru jsou množící se spekulace o protizákonném postupu Vrchního státního zastupitelství v Praze při mimořádné kontrole provedené minulý týden na Městském státním zastupitelství v Praze.

Odmítám prohlášení ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že projednání věci poslaneckým výborem je zásahem do nezávislosti české justice. Důvodem mimořádného jednání výboru totiž není řešení konkrétních kontrolovaných případů, nýbrž posouzení zda by podobný postup státního zastupitelství, ke kterému došlo minulý týden, nemohl být v rozporu se zákonem.

Jelikož státní zastupitelství je coby orgán činný v trestním řízení součástí moci výkonné, nepovažuji postup při svolání schůze za jakkoli nestandardní. Ministr spravedlnosti nese za činnost státního zastupitelství politickou odpovědnost, podobně jako ministr vnitra nese politickou odpovědnost za činnost Policie ČR.

Současně odmítám tvrzení, že jsem Jiřího Pospíšila o pozvání pověřeného vrchního státního zástupce Stanislava Mečla neinformoval, protože sám ministr spravedlnosti je na mimořádný výbor pozván, aby se v dané věci osobně vyjádřil.

Radek John, předseda VV

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

8:39 Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

Armáda poptává 210 pásových bojových vozidel pěchoty v osmi modifikacích. Má to stát 52 miliard Kč. …