John (VV): Bezpečnostní výbor chce vysvětlení po ministru spravedlnosti

14.02.2012 12:11

Jako předseda sněmovního bezpečnostního výboru svolávám na žádost osmi z patnácti členů výboru mimořádné zasedání bezpečnostního výboru k tématu prověrky mimořádného dohledu Vrchního státního zastupitelství na Městském státním zastupitelství v Praze dne 6. února 2012.

John (VV): Bezpečnostní výbor chce vysvětlení po ministru spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

Zasedání je svoláno na 21. února 2012 v Poslanecké sněmovně. Pozváni budou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.

Důvodem svolání mimořádného výboru jsou množící se spekulace o protizákonném postupu Vrchního státního zastupitelství v Praze při mimořádné kontrole provedené minulý týden na Městském státním zastupitelství v Praze.

Odmítám prohlášení ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že projednání věci poslaneckým výborem je zásahem do nezávislosti české justice. Důvodem mimořádného jednání výboru totiž není řešení konkrétních kontrolovaných případů, nýbrž posouzení zda by podobný postup státního zastupitelství, ke kterému došlo minulý týden, nemohl být v rozporu se zákonem.

Jelikož státní zastupitelství je coby orgán činný v trestním řízení součástí moci výkonné, nepovažuji postup při svolání schůze za jakkoli nestandardní. Ministr spravedlnosti nese za činnost státního zastupitelství politickou odpovědnost, podobně jako ministr vnitra nese politickou odpovědnost za činnost Policie ČR.

Současně odmítám tvrzení, že jsem Jiřího Pospíšila o pozvání pověřeného vrchního státního zástupce Stanislava Mečla neinformoval, protože sám ministr spravedlnosti je na mimořádný výbor pozván, aby se v dané věci osobně vyjádřil.

Radek John, předseda VV

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Zisk není sprosté slovo

17:17 Munzar (ODS): Zisk není sprosté slovo

Sociální role a odpovědnost firem jsou témata, která se dnes hodně řeší. Nejde ale o nic nového. Již…