Kalousek: Chovat se k partnerům jako potížista je absurdní

09.05.2012 13:47

Projev na 38. schůzi Poslanecké sněmovny dne 9. 5. 2012.

Kalousek: Chovat se k partnerům jako potížista je absurdní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Pokládal jsem za povinnost dát premiérovi přednost.

Budu mluvit opravdu velmi krátce, protože bych strašně rád, aby bylo zřejmé, co vlastně schvalujeme nebo k čemu se vyjadřujeme. Opusťme termíny proevropský nebo protievropský, ale zase si nenalhávejme, že tímto schvalováním my přistupujeme k mechanismu. Nepřistupujeme.

Tak jako někomu z vás může vadit, že nám někdy naši partneři do něčeho mluví nebo něco přikazují, tak když my tohle dnes odmítneme prohlasovat, tak jim bráníme jednoznačně právně potvrdit smlouvu, kterou oni podepsali. O nic jiného tady nejde. Záchranný mechanismus nebo fire wall, chcete-li, nevznikne prohlasováním této smlouvy. Ten vznikl podepsáním mezinárodní dohody, kterou všechny země eurozóny podepsaly 2. února 2012. To je akt, kterým je zakládáno ESM, neboť existují právní pochybnosti - a teď se bavme o tom, jestli spekulativní nebo nespekulativní - tak prohlasování této změny primárního práva neříká nic jiného - ano, vy jste se nějak rozhodli, vy jste podepsali nějakou smlouvu a my vám to nechceme komplikovat a nade vší pochybnost vám potvrdíme, že vaše smlouva není v rozporu s primárním právem. Nic jiného neuděláme.

Kdybychom to odmítli prohlasovat, tak se chováme opravdu tak, jak mnohým z vás nepředstavitelně vadí, když nám někdo do něčeho mluví, protože řekneme "Vy jste se sice nějak rozhodli, vy jste si to všichni podepsali, že se tak chcete chovat, ale my vám chceme dělat potíže s tím, že se bude vždycky zpochybňovat, zda vaše smlouva je či není v souladu s primárním právem." Fakt se tak chcete chovat? Vždyť o nic jiného nejde než tolerovat rozhodnutí těch, kteří se rozhodli, a přispět k jejich právní jistotě, že jejich smlouva není v rozporu s primárním právem.

Pokládám za absurdní, abychom se vůči zemím eurozóny, které jsou našimi partnery, tímto způsobem chovali, a prosím o prohlasování.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PSP ČR
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

22:48 Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

Pozdě ale přece, vláda na své dnešní schůzi schválila Piráty dlouho prosazovaný motivační příspěvek …