Klasnová: Vláda by měla konečně uznat, že sKarta není životaschopná

19.03.2013 17:29

Řeč na 52. schůzi PS PČR dne 19. 3. 2013.

Klasnová: Vláda by měla konečně uznat, že sKarta není životaschopná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

Vážená paní předsedající, děkuji za slovo.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, mne nesmírně mrzí, za jak malé pozornosti probíhá projednávání tohoto bodu. Měla jsem radost a byla jsem zaskočena, že vůbec tento bod prošel Poslaneckou sněmovnou, ale myslím si, že to je věc, která by si zasloužila pozornost nás všech.

Děkuji paní ministryni, že se mi pokusila vysvětlit současnou situaci. Přesto přese všechno pro mne zůstávají kolem sKaret mnohé otazníky. (Hluk v sále sílí.)

Mám takový pocit, tato vláda, vláda Petra Nečase začínala bez přítomnosti žen ve vládě. A mám takový pocit, že paní ministryně - a já chápu a ona také zdůraznila, kdy nastoupila na resort Ministerstva práce a sociálních věcí, že to bylo ve chvíli, kdy vlastně projekt sKaret byl rozjet, ve chvíli, kdy byla podepsána smlouva s Českou spořitelnou. Ale mám takový pocit, že na sebe převzala takovou nepříjemnou roli podobně jako paní ministryně Hanáková na resortu Ministerstva kultury, kde to také rozjeli - bohužel některé věci, které nemají logické důvody a které se třeba těžko zastavují. Přesto bych byla hrozně ráda, kdyby tato vláda byla schopná uznat svoji chybu a uznat to, že sKarty je projekt, který zkrátka není životaschopný, projekt, který se minul svým účinkem. Byl tady nějaký záměr. My jsme bohužel v tom samotném záměru byli klamáni.

Bylo zde na půdě Poslanecké sněmovny několikrát řečeno, že projekt sKaret bude dobrovolný, že se to nebude týkat pojistných dávek, že se nebude týkat starobních důchodů. Poté, co byla uzavřena smlouva s Českou spořitelnou, si všichni mohli přečíst, jak ta smlouva je nastavená a že Česká spořitelna uzavírá tu smlouvu v dobré víře, že 98 % dávek včetně těch pojistných půjde přes Českou spořitelnu.

To je vlastně objem, který - nerada bych střílela od boku - je zhruba kolem 430 mld. korun, možná trošku víc, možná trošku méně.

V té smlouvě jsou také jednoznačně řečeny podmínky, kdy Česká spořitelna sice řekla "ano, my ten projekt sKaret budeme dělat zdarma", ale bude to projekt, který právě předpokládal, že bude mnohem rozsáhlejšího charakteru, to znamená, bude to projekt, který bude zahrnovat nejenom dávky nepojistné, ale i dávky pojistné.

A v té smlouvě se také hovoří - a proto jsem o tom tady v úvodu hovořila - že pokud přesáhnou náklady České spořitelny 100 mil. korun, pak Česká spořitelna může od toho projektu ustoupit, ale zároveň také může chtít i kompenzaci financí, které byly vynaloženy. Já jsem alespoň z médií slyšela, zprostředkovaně, ale předpokládám, že to byla skutečně slova zástupců České spořitelny, že ten projekt už stál 300 mil. korun.

Věřím tomu, že zatím to ještě nebylo projednáváno, že se zatím snaží najít jakási cesta mezi Českou spořitelnou a Ministerstvem práce a sociálních věcí, jak ten projekt sKaret ještě udržet naživu. Ale ve chvíli, kdy karta se sice stává povinnou, nicméně se stává dobrovolnou v platební funkci, tak si opravdu nemohu pomoci, ale smysl sKaret mi naprosto uniká. Je to snaha zachránit něco, co se tedy nějak od samého začátku nepovedlo, ať už odporem veřejnosti, medializací, ať už tím, že si myslím, že s projektem sKaret nejsou spokojeni ani mnozí členové koalice, takže se hledá nějaká alternativní náplň.

Úplně mi není jasné, proč by bankovní dům měl vydávat něco jako identifikační kartu, není mi to úplně patrné. Navíc říkám, že ze zpráv z médií jsem se dozvěděla, že na karty nebude ani čtečka, takže zase bude potom problém a nějaké výdaje navíc, aby se pořizovaly čtečky.

Vítám samozřejmě zapracování připomínek ombudsmana, připomínek, které zde možná byly - a doufám, že se dále jedná i s Národní radou zdravotně postižených.

Na druhou stranu karta se stává naprosto vyprázdněnou a hledá se jí nějaké alternativní fungování. Já bych byla velmi pro a chtěla bych zde slyšet přece jen aspoň osobní názor paní ministryně, jestli si nemyslí, že skutečně ta karta v tuto chvíli už postrádá smysl. Ono je někdy i v životě potřeba říci - ano, udělal jsem chybu. A toto evidentně chyba je.

Třeba když se bavím s paní ministryní kultury na téma spojování Státní opery a Národního divadla, to podle mne také byla chyba, také tam nebyl naplněn záměr, o kterém hovořil pan ministr Besser.

Někdy je dobře říci - ano, vloudila se chybička, ta karta nebude mít žádnou výhodu, od smlouvy ustoupit a doufat, že Česká spořitelna nebude chtít žádné finanční prostředky po státu, které jí vznikly v souvislosti s náklady na vznik sKaret.

Chtěla bych slyšet ještě tuto věc. Potom možná - omlouvám se - vím, že tady bylo řečeno, že připomínkové řízení končí dnešním dnem, jenom zhruba kdy ten návrh by z Ministerstva práce a sociálních věcí měl jít před vládu a dostat se do Poslanecké sněmovny.

Doufám, že k tomu ještě pohovoří jiní kolegové. Předpokládám, že nejsem sama, koho to tady v Poslanecké sněmovně zajímá.

Děkuji paní ministryni.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

18:05 Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neúčasti hnutí ANO na jednání o důchodové reformě n…