Kubata (TOP 09): Ochrana nekuřáků je potřebná

22.04.2013 19:05

Poslanecká sněmovna bude v brzké době projednávat návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jehož hlavním cílem je prosadit ochranu nekuřáků. Nejvíce emocí opět vyvolává návrh zakázat kouření v hospodách.

Kubata (TOP 09): Ochrana nekuřáků je potřebná
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec za TOP 09 Václav Kubata

 

Pro mnohé se jedná o nepřípustný zásah do svobody podnikání a do práv jednotlivců, rozuměj kuřáků. Bohužel, v tomto názoru se zrcadlí arogance kuřácké menšiny, se kterou se dnes a denně potkáváme. Mnoha lidem totiž už nepřijde neslušné, pokud si zapálí, aniž by se zeptali, zda to ostatní v jejich blízkém okolí neobtěžuje. Nevadí jim, že se v něm nacházejí třeba děti. Pokud jdete s příznivcem tabákových výrobků na jídlo či na skleničku, automaticky si sedá do kuřácké části, aniž by bral ohled na jiné.
 
Zde se zamysleme nad známým tvrzením, že „svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda ostatních jednotlivců“. Nebo připomenu kantovské „nedělej jiným to, co nechceš, aby činili tobě.“ Předpokládám, že kuřák, který nemá rád víno, by si nepřál, aby mu milovník vína stříkal tímto nápojem do obličeje nebo mu jím potřísnil oděv. Myslíte si, že to je příklad přitažený za vlasy? Nikoli. Vzpomeňte si, jak vám páchne oblečení po pěti minutách v zakouřené místnosti.   
 
Argument, že po zákazu kouření v hospodách budou tato zařízení hromadně krachovat a poroste nezaměstnanost, neobstojí. Není známo, ani mně na základě vlastních zkušeností, že by po přijetí tohoto opatření v zahraničí došlo k masové likvidaci hospod. Naopak, kuřáci je navštěvují stále, pouze si na chvíli odskočí ven na čerstvý vzduch. Za trochu méně pohodlí neobtěžují nekuřáky a nezhoršují jim zdravotní stav.  
 
Ministra zdravotnictví budu tedy v jeho návrzích podporovat. Nejde zde o žádnou politickou ideologii, ale o ochranu nekuřáků, zdravý rozum a o slušnost ze strany kuřáků. Doufám, že si to uvědomují i zákonodárci z jejich řad napříč politickým spektrem. 
 
Václav Kubata 
poslanec
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vícha (ČSSD): Jedenáct nových bytů ve Starém Bohumíně půjde do licitace už za dva měsíce

16:11 Vícha (ČSSD): Jedenáct nových bytů ve Starém Bohumíně půjde do licitace už za dva měsíce

Jedenáct moderních bytů rozšíří ještě letos nabídku nájemního bydlení v Bohumíně. Město právě dokonč…