Lasztoviczová (SaS): Lidé pečující o seniory si zaslouží vyšší mzdy

16.09.2016 17:01

Kandidátka koalice Svobodní a Soukromníci ve Zlínském kraji Helena Lasztoviczová se ve svém životě snaží najít prostor pro činnost, která ji naplňuje. Ve volných chvílích navštěvuje domov pro seniory, kde působí jako dobrovolník.

Lasztoviczová (SaS): Lidé pečující o seniory si zaslouží vyšší mzdy
Foto: red
Popisek: Helena Lasztoviczová (Svobodní a Soukromníci)
Pravidelně jste v kontaktu nejen s klienty domovů, ale také s personálem, který o seniory pečuje. Co právě je nejvíc trápí a v čem potřebují pomoc a podporu?
 
V první řadě jsou to nízké mzdy a nízká prestiž tohoto povolání. Jejich finanční ohodnocení je v porovnávání s náročnou prací, kterou vykonávají, velmi podhodnocené. Práce je to náročná jak fyzicky, tak duševně. I když přijdete do domova pro seniory jen jako návštěva, vnímáte tamní prostředí všemi smysly. Lidé jsou ve velké míře odkázáni na pomoc personálu. Ti, kteří trpí stařeckou demencí, zapomínají, obviňují lidi ve svém okolí z krádeží, bývají hrubí. Pracovníci domovů pro seniory jsou často ve stresu. Třebaže si to přímo na místě ani neuvědomují a nepřipouští, odcházejí domů vyčerpaní.
 
Je mezi zaměstnanci domovů velká fluktuace?
 
Personál se z důvodů, které jsem uvedla výše, mění poměrně často. Lidé, kteří mají sociální cítění, nastupují do domovů s vlastními představami o práci v sociální oblasti. Když se ale ukáže, jak je práce náročná a špatně ohodnocená, nevydrží u ní. Situaci by značně pomohlo navýšení mezd. Ve společnosti se mluví o navýšení mezd učitelům, kteří se starají o mladou generaci, ale je potřeba myslet také na ty, kteří pečují o zvyšující se počet seniorů. Lidé v produktivním věku se budou dostávat mezi dva mlýnské kameny. Budou se muset postarat o své malé děti, jejichž příchod odkládali až za vybudování kariéry a zároveň na ně spadne péče o stárnoucí a nemohoucí rodiče. Povolání pečovatele bude stále žádanější a mělo by být i lépe ohodnoceno.
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

21:34 Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

Zneplatnění smluv a případné škody pro město. K tomu všemu mohlo dojít kvůli nedůslednému uveřejňová…