Liška (SZ): Emisní povolenky zdarma aneb vládní loupež za bílého dne

15.09.2011 15:32

Návrh vlády rozdat zdarma emisní povolenky energetickým společnostem není ani ekonomický, ani ekologický a poškodí české občany. Strana zelených vyzývá vládu, aby od svého záměru upustila. V opačném případě přijde státní rozpočet a s ním i občané o téměř 48 miliard korun. Prostředky přitom zoufale scházejí v sociální oblasti, ve školství i jinde.

Liška (SZ): Emisní povolenky zdarma aneb vládní loupež za bílého dne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Podle zelených může stát z peněz získaných z prodeje emisních povolenek výrazně pomoci při energetických úsporách domácností, zmírnit dopady plynoucí z nepřiměřených vládních škrtů a zároveň podpořit tvorbu nových pracovních míst.

„Povolenky zdarma jsou okradením občanů vládou za bílého dne. Tržní cena povolenek, které se ministerstvo životního prostředí rozhodlo rozdat zdarma energetickým společnostem, je bezmála 48 miliard korun. Vláda tak může získat téměř 24 miliard korun na zmírnění dopadů rozpočtových škrtů v sociální oblasti, na úspory domácností za energie, ve školství nebo třeba v dopravě," vysvětluje předseda Strany zelený Ondřej Liška.

Evropská směrnice 2009/29/ES, která nový způsob obecné dražby emisních povolenek vytváří, zavádí pravidlo, kdy je nutné alespoň polovinu zisku z prodeje povolenek investovat do redukce emisí skleníkových plynů a do adaptability na globální změny klimatu. O uplatnění druhé poloviny tržeb může stát rozhodnout dle vlastního uvážení.

„Česká vláda by tak mohla velmi solidní částkou podpořit pokračování úspěšného programu Zelená úsporám. Ten kromě toho, že pomáhá adaptaci na klimatické změny a snižování emisí uhlíkových plynů, sebou také přináší výrazné úspory domácnostem a vytváří nová pracovní místa," doplňuje ekolog a člen Předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.

„Program Zelená úsporám v minulosti vytvořil na devatenáct tisíc stabilních pracovních míst. Vláda se však očividně neumí a nechce chovat ani ekologicky, ani ekonomicky, ani sociálně. Pokud tento návrh projde, potvrdí vláda, že před občany dává přednost ziskům energetických gigantů," konstatuje předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Více:
Diskuze o emisních povolenkách odložena. Kalousek je nechce dát zdarma

##PROFIL 198##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Odborníci v IVK zřejmě stále žijí na počátku devadesátek

10:07 Laudát (KAN): Odborníci v IVK zřejmě stále žijí na počátku devadesátek

Komentář na facebookovém profilu k rozhovoru s politologem a komentátorem Petrem Macinkou