Liška (SZ): Inverze je pryč, problém zůstává. Začnou už politici konat?

19.11.2011 9:47 | Zprávy

Zelený recept na český smog.

Liška (SZ): Inverze je pryč, problém zůstává. Začnou už politici konat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Zelení připravili pro vládnoucí politiky recept na léčbu zdraví škodlivého českého ovzduší. Ve většině velkých měst stojí za zhoršeným vzduchem intenzivní automobilová doprava založená na spalování benzínu a nafty. Na venkově jsou významným zdrojem lokální topeniště spalující nevhodné palivo, v průmyslových oblastech na severu Moravy jsou převažujícími viníky zastaralé průmyslové podniky.

„Původcem znečištění oxidy dusíku, přízemním ozónem, jemným polétavým prachem a na něj navázanými rakovinotvornými látkami jsme my, obyvatelé České republiky. Pouze my dokážeme situaci zlepšit. Nejen pro Prahu a Brno, ale pro všechna znečištěná města a obce existuje řešení. Zelení navrhují sedm kroků, které vyčistí český vzduch, ochrání lidské zdraví a pomůžou ekonomice. Už dnes mají obce a města řadu možností, jak postupovat, a zelení zastupitelé a zastupitelky budou vytrvale tlačit na to, aby politická reprezentace začala v  zájmu lidí konečně jednat," upozorňuje Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Nastal čas připustit si, že ovzduší v Praze a dalších historických městech devastuje masový automobilismus. Základem očisty pražského ovzduší je přísná racionální a trvalá regulace osobní automobilové dopravy. Přestože se na postu pražského primátora střídají samí lékaři (titul MUDr. má Pavel Bém i Bohuslav Svoboda), ke zdravotním rizikům vyplývajícím z nadměrné automobilové dopravy jsou slepí," říká člen vedení pražských zelených Petr Vilgus.

Bývalý pražský radní pro životní prostředí a předseda zelených v hlavním městě Petr Štěpánek shrnuje zelený recept na čistší vzduch: „Snížení rychlosti, zavedení mýta a nízkoemisních zón musí jít ruku v  ruce s  robustní podporou veřejné dopravy a rozvojem zelených ploch. Ochranu ovzduší však nevyřeší jen obce. Stát musí vymáhat dodržování zákonných limitů znečištění, motivovat k  výrobě energie z  obnovitelných zdrojů a přesunout konečně kamiony na koleje. Sedm zelených kroků k  čistějšímu vzduchu neznamená jen stop devastaci našeho zdraví, ale taky ekonomickou příležitost a nová pracovní místa."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

12:06 Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku BIS slovenským ministrem vnitra